Mieszkasz w bloku? Dostaniesz ziemię

Mieszkasz w bloku? Dostaniesz ziemię Źródło: fot. wikimedia.org

Użytkowanie wieczyste już niedługo ma się zmienić we własność. Dlatego też każdy mieszkający w bloku otrzyma część ziemi, na której budynek stoi. Tak przynajmniej obiecuje rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Proponowana przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ustawa zakłada, że od początku przyszłego roku użytkowanie wieczyste gruntów zmieni się we współwłasność. Godzi to jednak w interesy niektórych grup, dlatego prace nad prawem wciąż trwają. - W przepisach trzeba pogodzić interesy samorządów i właścicieli lokali. Dlatego prace się przeciągają - powiedział "Rzeczpospolitej" Artur Soboń, wiceszef resortu. ZOBACZ TAKŻE: Będzie afera. PiS nagrodził medalami ONR Pomimo opóźnień ministerstwo ma nadzieję na dotrzymanie obiecanego terminu. Nadal nie ukończono jednak konsultacji ze stronami, z których żadna nie chce stracić, a każda zyskać. Na ustawę czeka bowiem kilka milionów osób. Są to właściciele mieszkań i domów, ale również samorządy i ich pracownicy, do których obecnie należy ziemia. ZOBACZ TAKŻE: Ujawniona! Kwota jaką Misiewicz wydał w MIESIĄC na benzynę, powala To właśnie samorządy są najbardziej przeciwne zmianom, gdyż według nich byłyby one niekonstytucyjne, ponieważ zgodnie z literą prawa pozbawiałoby je władzy nad gruntami. Co innego twierdzą odpowiedzialni za ustawę prawnicy, których zdaniem obowiązujące rozwiązanie jest problematyczne i powoduje wiele dziwacznych paradoksów, jak np. wyższe opłaty za podziemne miejsce garażowe niż za zajmowane mieszkanie.

Skończy się użytkowanie wieczyste

Twórcy projektu zwracają uwagę, że jego wprowadzenie w życie zlikwidowałoby wszelkie dziwactwa. Zastrzegają jednak, że zmiana musi zostać przeprowadzona w sposób przemyślany tak, by uniknąć wszelkich dalszych nieporozumień. ZOBACZ TAKŻE: Chaos w prokuraturze! Bunt przeciwko PiS, Ziobro w szoku Obecnie propozycja zakłada przekształcenie użytkowania wieczystego we własność w przypadku domów i bloków. W tych drugich potrzeba będzie jednak spełnić jeden warunek, mianowicie przynajmniej jedno mieszkanie musi być własnościowe. ZOBACZ TAKŻE: Gwarantujemy. KAŻDY Polak ma to w domu. Jest warte kilkanaście tysięcy złotych! Zmiany będą jednak kosztowały. Według doniesień "Rp" posiadający domy jednorodzinne opłatę przekształceniową wnosić będą przez aż 20 lat, a właściciele garaży i innego rodzaju lokali użytkowych spłacać swoją należność będą przez "jedynie" 13 lat więcej. Dodatkowo zgodę na wykupienie miejsc postojowych i garaży zgodzić się będzie musiał odpowiedni samorząd. źródło: fakt.pl Następny artykuł