Niestety, tak podane mięso zawiera pełno nitrozoaminy. Diabetolodzy ostrzegają

Niestety, tak podane mięso zawiera pełno nitrozoaminy. Diabetolodzy ostrzegają Źródło: pxhere/cc0

Jeśli jesteś cukrzykiem i jesz mięso, powinieneś szczególnie uważać. Lekarze ostrzegają przed dużym zagrożeniem dla diabetyków, które może czaić się w codziennym posiłku.

Mięso dla wielu osób jest podstawowym składnikiem diety. Jednak osoby, które chorują na cukrzycę, powinni na nie bardziej uważać, bo może ono im poważnie zaszkodzić. Diabetolodzy ostrzegają, że zawierają one więcej nitrozoaminy niż skażone leki.

Takie mięso zawiera nitrozoaminę. Cukrzycy powinni mieć to na uwadze, ale nie tylko oni

Ostatnio zrobiło się głośno o skażeniu rakotwórczą nitrozoaminą leków przeznaczonych głównie dla cukrzyków. Wybuchła prawdziwa panika. Ministerstwo Zdrowia informowało, że ze względu na poziom ryzyka bezpieczniej jest dalej przyjmować leki niż zaniechać tego. Jednak wielu diabetyków twierdziło, że to "mydlenie oczu". Okazuje się, że niebezpieczną substancję zawierać mogły ich codziennie posiłki i to w większym stężeniu niż rakotwórcze leki.

- Biorąc pod uwagę ilość spożywanego pokarmu, to więcej rakotwórczej nitrozoaminy może trafić do naszego organizmu wraz z jedzeniem, niż zawiera dzienna dawka skażonego leku. Wszystkie produkty mięsne, które podlegały obróbce termicznej, a więc smażone i pieczone, bekon, wędzonki, wędzone ryby, ale też wino, sery, niektóre niemieckie piwa, a także przyprawy takie jak pieprz i papryka - mogą zawierać duże ilości kancerogennych nitrozoamin - mówił prof. ZUT z Katedry Toksykologii dr hab. inż. Artur Ciemniak.

Zbalansowana dieta kluczem do minimalizacji ryzyka

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak się więc przed tym uchronić? Jak twierdzi ekspert, trzeba wprowadzić zrównoważoną dietę, która nie będzie się opierać tylko na jednym produkcie. Przy obecnym poziomie obróbki jedzenia, trudno całkowicie uniknąć nitrozoaminy. Dlatego też dr hab. Artur Ciemniak radzi, aby nie spożywać jedynie mięsa wędzonego czy smażonego. 

Dzisiaj grzeje: 1. Bogusław Linda pokazał swoją 27-letnią córkę. Jest tak piękna, że oczy same się otwierają
2. Nie żyje Hanna Polk. Gwiazda najlepszych polskich seriali, nagłe straszne doniesienia

- Taka dieta sprawia, że ryzyko zachorowania na nowotwór układu pokarmowego wzrośnie. Trzeba też pamiętać, że nitrozoaminy to nie jedyne związki, które powstają podczas takiej obróbki termicznej. Tworzą się wtedy również np. węglowodory aromatyczne, aminy heterocykliczne - radzi ekspert.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Trwa przybierający na sile atak silnego wiatru w polskiej miejscowości. Przed niebezpieczeństwem ostrzega IMGW
  2. Media obiegły najgorsze wieści, zaginęła Megan. Mieszkańcy i rodzina są zrozpaczeni, trwa dramatyczna akcja poszukiwawcza
  3. Gotujesz rosół na udkach z kurczaka? Popełniasz ogromny błąd, najlepsi kucharze ostrzegają
  4. Tadeusz Rydzyk zawstydził wiernego na oczach całego kościoła. "Prawda, że jeszcze ładny?"
  5. Prawo jest bezlitosne, jeśli masz w domu instalację gazową. Możesz łatwo wylądować przed sądem

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News