Podliczyli wielką inwestycje PiS. Zwróci się po 650 latach

Podliczyli wielką inwestycje PiS. Zwróci się po 650 latach Źródło: Wikipedia.org

Mierzeja Wiślana i sprawa jej przekopu, otwierającego port w Elblągu na świat pozostaje jednym z priorytetów rządu Prawa i Sprawiedliwości. Tymczasem eksperci wyliczają, że inwestycja spłaci się Polsce dopiero po 650 latach funkcjonowania kanału!

Mierzeja Wiślana i uniezależnienie się w żegludze od Rosji, przez której wody terytorialne przechodzi jedyne połączenie z Morzem Bałtyckim, to temat pozostający w czołówce rządowych inwestycji. Innego zdania są lokalni samorządowcy, którzy widzą w inicjatywie rządu bardziej narzędzie geopolityczne aniżeli środek do ożywienia gospodarki Warmii.

Rozpoczęcie przekopu zdążył już ogłosić sam Jarosław Kaczyński. Prezes PiS wbił symboliczną, pierwszą łopatę pod przekop w trakcie kampanii samorządowej jesienią 2018 roku. Od tego czasu w sprawie zmieniło się niewiele. Wiadomo jedynie, że rosną możliwe koszty inwestycji. Kosztorys szacowany pierwotnie na ok. 800 mln zł, dziś sięga już 1,3 miliarda zł. Możemy być niemal pewni, że na tej sumie się nie zakończy.

Mierzeja Wiślana - przekop wzbudza emocje. Ekspert - spłaci się Polsce za kilkaset lat!

Sprawa wzbudza zainteresowanie mieszkańców Pomorza. Nie brakuje zwolenników i przeciwników otwarcia zatoki nowym kanałem. Przeciwnicy zaznaczają, że na otwarciu Warmii i Elbląga skorzystają jedynie małe i średnie statki. Większe transporty nie będą w stanie wodować się w szerokim na ok 20 metrów i głębokim na cztery metry kanale. 

Czytamy również, że sam zwrot inwestycji nastąpiłby dopiero po kilkuset latach!

- Po 650 latach nastąpi zwrot tej inwestycji. Gdyby założyć, że zapoczątkował ją Kazimierz Wielki, np. w roku 1370, to dopiero dziś zostałaby spłacona - powiedział w rozmowie z TVN24 Włodzimierz Rydzkowski, z katedry Polityki Transportowej Uniwersytetu Gdańskiego.

Zaznaczył jednocześnie, że w polskich realiach nie istnieje sprawna żegluga śródlądowa, a takie miano widnieje jedynie we właściwym ministerstwie.

źródło: TVN24

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News