Kiedy jest Międzynarodowy Dzień Tańca? Data i informacje

Kiedy jest Międzynarodowy Dzień Tańca? Data i informacje Źródło: Pieter Bruegel de Oude

Międzynarodowy Dzień Tańca nadszedł tanecznym krokiem! Tego dnia każdy może wywijać bez końca - czy to tango, czy krakowiaka. Oby tylko nie był to chocholi taniec! Najważniejsze jednak, aby nasz partner był i do tańca, i do różańca. Sprawdzamy kiedy jest Dzień Tańca!

Międzynarodowy Dzień Tańca już dziś. Kiedy świętujemy ten dzień - i czy jest specjalny taniec na Dzień Tańca? Sprawdzamy skąd w kalendarzu wzięła się uroczystość związana z rytmicznym poruszaniem się do muzyki. A może to coś więcej?

Międzynarodowy Dzień Tańca - co to takiego?

Taniec jest bez wątpienia jednym z bardzo ważnych elementów kultury. Towarzyszy nam on od tysięcy lat - można nawet przypuszczać, że od samego początku "przygody" człowieka z chodzeniem. Każda kultura i każdy region tworzą swoje własne, unikalne tańce i kroki taneczne. Do różnych rodzajów muzyki ludzie stworzyli inne style poruszania się. Taniec jest dla wielu osób sposobem wyrażenia siebie, pokazania swojej radości, ale też smutku czy wzruszenia. 

Te wszystkie zastosowania tańca przyczyniły się do utworzenia Międzynarodowego Dnia Tańca. Obchodzimy go 29 kwietnia. Jego powstanie zainicjował w 1982 roku Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, który działa przy UNESCO. Dzień ten ma za zadanie zwracać uwagę na to, jak ważnym elementem kultury jest taniec i jak istotne jest respektowanie go nie tylko jako sposobu spożytkowania energii, ale także jako formy sztuki. 29 kwietnia jest też rocznicą chrztu choreografa Jeana-Georges'a Noverre'a - jednej z najważniejszych postaci w historii współczesnego tańca.

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca, co roku jedna z ważnych osobistości związanych z tańcem i choreografią proszona jest o wygłoszenie orędzia do wszystkich, którzy nie tylko uprawiają, ale także kochają taniec. Nie ma niestety specjalnego tańca lub kroku na tę okazję, ale wszyscy są zaproszeni aby tańczyć tak, jak im najbardziej wygodnie. Albo tak, jak im zagrają!

Międzynarodowy Dzień Tańca 2019 - w przedszkolu i w szkole

Skoro taniec jest tak ważny dla kultury i identyfikacji, warto pokazywać jego zalety dzieciom od najmłodszych lat. Z tego powodu przedstawiamy kilka pomysłów na aktywności związane z tańcem, które możemy zaproponować naszym podopiecznym - być może wśród nich jest następny mistrz baletowy lub młoda choreografka gwiazd!

  • konkurs na najlepszy krok taneczny - dzieci powinny wymyślić swój własny krok taneczny i go zaprezentować. Wygrywa ten, kto wymyśli najbardziej nowatorski ruch.
  • mini-choreografia - jest to idealny dzień na nauczenie dzieci mini-choreografii. Znajdźmy prostą piosenkę i razem z dziećmi ułóżmy do niej nowy taniec. Dobra zabawa gwarantowana.
  • zabawa w figury - włączamy dzieciom muzykę, do której mają wymyślić swój taniec. Kiedy muzyka przestaje grać ich zadaniem jest stanięcie nieruchomo - zamienienie się w figurę. Kto pierwszy się poruszy - odpada!

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dzień Języka Angielskiego w ONZ w ramach dni języków. Czy Polski też ma swoje święto?
  2. Wiersze i piosenki na Dzień Ziemi. Propozycje dla przedszkolaków
  3. Kiedy jest Lany Poniedziałek 2019? Śmigus-dyngus kochają wszystkie dzieci
  4. Zbliża się Dzień Ziemi. Poznaj ciekawostki i informacje na jego temat
  5. Dzień Scrabble - kiedy swój dzień ma najpopularniejsza gra na świecie?
Następny artykuł