Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek - kiedy?
youtube.com/Ostatni Dyzur
Wiadomości Pikio - 29 Kwietnia 2019

Kiedy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek? Składamy życzenia siostrom w szpitalach

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Dzień Położnej - kiedy obchodzimy święto wszystkich pielęgniarek i położnych na całym świecie? To już dziś! Przedstawicielkom tego zawodu, bo kobiet jest zdecydowanie więcej niż panów, warto złożyć życzenia z tej okazji, a może nawet wręczyć jakiś drobny upominek: kartkę, kwiaty lub bombonierkę.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Dzień Położnej 2019 - kiedy?

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek obchodzimy 12 maja, natomiast Dzień Położnej - 8 maja. To zawody, bez których zupełnie sparaliżowane byłyby szpitale i przychodnie, wciąż jednak jego przedstawiciele nie są doceniani za trud, jaki wkładają w codzienne obowiązki.

Dzień Pielęgniarek ustanowiony został przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek i jest to święto połączone jako celebrowanie zawodu pielęgniarek i położnych. W obchody tego święta czynnie włącza się Światowa Organizacja Zdrowia WHO.

Dlaczego akurat 12 maja? To rocznica urodzin prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa, Florence Nightingale, która założyła pierwszą świecką szkołę pielęgniarek przy Szpitalu św. Tomasza w Londynie dzięki zebranym funduszom, ofiarowanym przez żołnierzy, którym pomagała na froncie podczas wojny krymskiej.

- Rola pielęgniarek i położnych jest nieoceniona w polskim systemie ochrony zdrowia. Często z ich inicjatywy prowadzone są kampanie edukacyjne oraz informacyjne. To one docierają do środowisk szkolnych, seniorów, niepełnosprawnych, obłożnie chorych oraz do tych wszystkich, którzy z różnych powodów mają ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej. My, lekarze rodzinni, doceniamy ich wkład w opiekę nad pacjentem. Chęć niesienia pomocy, zaangażowanie, troskę, jaką okazują choremu… Zawód pielęgniarki i położnej, czego świadkami jesteśmy na co dzień, to wyjątkowo odpowiedzialna misja. Chcielibyśmy, żeby została doceniona przez rządzących, a pielęgniarki i położne czerpały prawdziwą satysfakcję ze swojej pracy - mówiła prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Dzień Położnej: życzenia i kartki

Z tej okazji warto złożyć przynajmniej życzenia znajomym pielęgniarkom oraz położnym i w ten sposób podziękować za wysiłek i trud, który wkładają w swoją pracę. Opiekują się chorymi, towarzyszą pacjentom praktycznie od narodzin, często po śmierć.

Niestety wciąż brakuje rąk do pracy w tym zawodzie. Bardzo mało młodych osób decyduje się na studia, a potem pracę jako pielęgniarka. W Polsce jest ich ponad 250 000, jednak to wciąż za mało. Na tysiąc mieszkańców przypada nieco ponad pięć pielęgniarek, średnia unijna to 10.

Aby pokazać to, że doceniany ich pracę, możemy osobiście złożyć pielęgniarkom i położnym życzenia. Możemy również wysłać kartkę z serdecznościami, SMS-a lub wiadomość.

- Doceniamy Wasz trud, oddanie i cierpliwość w codziennej pracy. Wasza fachowa opieka zapewnia naszym pacjentom
poczucie bezpieczeństwa i wsparcie, a codzienna praca darzona jest powszechnym szacunkiem i uznaniem - możemy życzyć za dyrektorem jednego ze szpitali.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dzień Położnej 2019 - data, obchody w Polsce
  2. Światowy Dzień Gwiezdnych Wojen - jak obchodzi się go w Polsce?
  3. Kiedy jest Dzień Strażaka. Dzielni i waleczni druhowie zasługują na święto
  4. Życzenia na Dzień Strażaka. Nasi bohaterowie obchodzą swoje święto
  5. Sekretarki też mają swoje święto. Pamiętaj złożyć im życzenia
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News