Data Międzynarodowego Dnia Gwiezdnych Wojen jest mistrzowska. Wiecie skąd się wzięła?

Data Międzynarodowego Dnia Gwiezdnych Wojen jest mistrzowska. Wiecie skąd się wzięła? Źródło: pixabay.com/Clovis_Cheminot

Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen - kiedy jest obchodzony? To nieoficjalne święto wszystkich fanów Star Wars. Dlaczego to właśnie 4 maja wielbiciele sagi filmów z odległej galaktyki obrali za swój dzień? Wytłumaczenie zdumiewa. Gwiezdne wojny to nie tylko filmy, ale także powieści, komiksy, seriale i gry komputerowe, które są uwielbiane przez miliony osób na całym świecie.

Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen to wielkie święto miłośników filmów, komiksów i wszystkich pochodnych Star Wars. W Polsce powstał nawet Polish Garrison, który jest częścią międzynarodowej organizacji Legion 501st, zrzeszającej prawie 14 tysięcy fanów z ponad sześćdziesięciu krajów, polski garnizon to ponad sto osób.

Ich celem jest szerzenie wiedzy o Star Wars poprzez uczestnictwo w imprezach i promowaniu postaci związanych z Galaktycznym Imperium. Honorowymi członkami Legionu 501st są między innymi George Lucas - reżyser, Dave Prowse, wcielający się w rolę Dartha Vadera, Mark Hamill, czyli Luke Skywalker, Anthony Daniels, grający C-3PO.

4 maja 2019 - Dzień Gwiezdnych Wojen

Dzień 4 maja nie został wybrany na Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen bez przyczyny. Cały miesiąc maj jest mocno związany ze Star Wars, premiery prawie wszystkich epizodów miały miejsce właśnie w tym miesiącu, tylko część VII. Przebudzenie Mocy pojawił się w kinach 18 grudnia. Ponadto zdanie "May the Force be with You!" (czyli Niech moc będzie z tobą) jest wymawiane bardzo podobnie do „May the 4th be with You!” (Niech 4 maja będzie z tobą).

Święto jest dobrym pretekstem, by zorganizować maraton filmowy z Gwiezdnymi Wojnami w roli głównej oczywiście.

Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen - informacje o filmie

Seria Gwiezdnych Wojen została zapoczątkowana w 1977 roku, to wtedy pojawił się pierwszy epizod pod tytułem Star Wars. Część IV - Nowa nadzieja. Ekranizacja na przestrzeni lat stała się światowym fenomenem popkultury. Początek filmu, czyli samo zdanie "Dawno, dawno temu w odległej galaktyce..." rozpoczyna każdy z epizodów.

W latach 80. powstała trylogia Gwiezdnych Wojen, na początku 2000 roku powstała trzyczęściowy prequel, który nie wzbudził już tyle entuzjazmu i zebrał raczej mieszane opinie. Mimo różnych zdań wszystkie filmy osiągnęły ogromny sukces komercyjny, zarabiając przy tym prawie 10 miliardów dolarów, co pozwoliło na zajęcie serii drugiego miejsca w rankingu najbardziej dochodowych serii filmowych, wyprzedzając Jamesa Bonda, czy Harry'ego Pottera.

Gwiezdne Wojny zostały stworzone przez George'a Lucasa, a główne postacie stanowią:

 • Darth Vader, ale najpierw Anakin Skywalker - czyli czarny charakter filmów, który przeszedł na ciemną stronę Mocy i przyjął nowe imię.
 • Luke Skywalker - syn Dartha Vadera, który staje po przeciwnej stronie Mocy i chce unicestwić ojca w imię dobra,
 • Obi-Wan Kenobi - rycerz, a później również Jedi, który posługiwał się niebieskim mieczem, był pierwszym nauczycielem Anakina,
 • Han Solo - przemytnik, który lata ze swoim przyjacielem i drugim pilotem jego statku wookieem Chewbaką,
 • Leia Organa - senator i córka Anakina, a także siostra Luke'a Skywalkera
 • Chewbacca - mechanik, pilot i wojownik, przedstawiciel rasy Wookieech,
 • C-3PO - droid, tchórzliwy robot,
 • Yoda - Mistrz Jedi, zielono skóry, niski stwór.

 1. Majówka we dwoje. Gdzie wyjechać na długi weekend z drugą połówką?
 2. Czy Światowy Dzień Książki dla Dzieci jest już niedługo? Odpowiedź jest zaskakująca
 3. Kiedy jest Dzień Grilla? Wiosna już w pełni, można świętować
 4. Czy można pić piwo nad Wisłą? Weź swoich przyjaciół
 5. Kiedy jest Dzień Ziemi 2019? Zbliża się wielkimi krokami
Następny artykuł