Kiedy jest Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji?

Kiedy jest Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji? Źródło: U.S. Air Force photo illustration/Steve White

Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji - jest to smutna okazja, którą niestety nadal przychodzi nam obchodzić. W wielu konfliktach na całym świecie najbardziej poszkodowanymi osobami wśród ludności cywilnej są właśnie dzieci. Nie tylko w czasie wojny dzieci są narażone na agresję i przemoc - przecież skala przemocy domowej również jest zastraszająca.

Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji to smutna okazja. Dzieci są bardzo często bezbronne wobec przemocy - zarówno domowej, jak i tej w większej skali - różnego rodzaju konfliktów zbrojnych czy wojen domowych. Niestety sprawia to, że padają one ofiarami tej przemocy bardzo często. Skoro dzieci same nie mogą się bronić, ich bezpieczeństwa powinni pilnować dorośli. Stąd właśnie wzięły się dni skupiające się na bezpieczeństwie dzieci.

Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji - skąd się wziął?

Skala przemocy wobec dzieci jest zatrważająca. W każdym konflikcie zbrojnym ofiarami padają również dzieci - czy bezpośrednio przez działania wojenne, czy pośrednio, przez brak dostępu do edukacji, czy nawet wody i jedzenia. Jednak przemoc wobec dzieci istnieje nie tylko w czasie wojny - wielkim problemem społecznym jest także przemoc wobec dzieci w domach, której sprawcami są najbliższe osoby małego człowieka.

Wychodząc na przeciw tym problemom - a szczególnie w odpowiedzi na ogromną liczbę zabitych palestyńskich i libańskich dzieci zabitych przez wojska izraelskie podczas agresji Izraelskiej w 1982 roku - Organizacja Narodów Zjednoczonych 19 sierpnia 1982 roku podjęła decyzję o ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Dzieci Będących Ofiarami Agresji.

Przemoc domowa w rodzinie - w Polsce

Niestety, konflikty zbrojne nie są jedynym miejsce, gdzie cierpią dzieci. Bardzo często są one ofiarami przemocy domowej. Jest to bardzo tragiczna perspektywa - przecież sprawcami tej przemocy są najczęściej rodzice lub opiekunowie prawni. Skala przemocy domowej w naszym kraju jest zatrważająca. W 2018 roku, według raportu policji, zgłoszonych zostało ponad 73 tysiące przypadków przemocy domowej, w której ofiarami było ponad 88 tysięcy osób.

Spośród tych ofiar aż 12 tysięcy stanowiły dzieci. Statystyka ta, mimo że z roku na rok maleje, nadal jest tragiczna. Tendencja spadkowa, którą możemy zaobserwować - w 2017 roku w raporcie figurowała liczba 14 tysięcy nieletnich ofiar przemocy, a w 2016 aż 17 tysięcy - może jednak dawać nadzieję, że różnorodne akcje mające na celu zapobieganie przemocy domowej odnoszą zamierzone skutki. 

Przemoc domowa - pomoc, prawa dziecka

Przemoc domowa jest straszna. Na szczęście powstaje coraz więcej organizacji i inicjatyw, które albo zapobiegają przemocy domowej, albo pomagają ofiarom takiej przemocy. Prawa dziecka były pierwszym ważnym krokiem do ochrony najmłodszych. Te prawa są pilnowane przez różne organizacje pozarządowe - w Polsce jest to między innymi Fundacja Dzieci Niczyje. Istnieje też bardzo ważny Telefon Zaufania dla Dzieci, na który każdy może zadzwonić w potrzeby - jest to numer 116 111. Dlatego - jeśli tylko jest taka potrzeba - możemy zawsze zadzwonić na ten telefon. 

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. 1 czerwca - Dzień Dziecka. Czy to dzień wolny?
  2. Świetne memy na Dzień Dziecka. Udostępnij pociechom na Facebooku
  3. Kartka na Dzień Dziecka? Możesz zrobić ją własnoręcznie
  4. Kiedy jest Dzień Dziecka? Tej daty nie wolno zapominać
  5. Kiedy Międzynarodowy Dzień Dziecka zaginionego? Bardzo ważna data
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News