Donald Trump zakończył już swoją wizytę w Polsce. W Zamku Królewskim rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, a potem odpowiadał na pytania dziennikarzy, natomiast na pl. Krasińskich wygłosił przemówienie.

Jak dowiedzieliśmy się z wypowiedzi obu prezydentów, nie podjęto żadnych konkretnych decyzji jeśli chodzi o długoterminową obecność armii Stanów Zjednoczonych na terytorium Polski. Nie otrzymaliśmy także żadnych gwarancji, o które tak zabiegali rząd i prezydent.

Przemawiając jednak do zgromadzonych przed pomnikiem Powstania Warszawskiego gości specjalnych i zwykłych obywateli zadeklarował twardą postawę USA wobec wrogów NATO. Pochwalił też Polskę za wypełnianie obowiązków finansowych wobec Sojuszu. Warto dodać, że było to pierwsze zagraniczne przemówienie Donalda Trumpa jako 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Stwierdził też, że USA wraz z resztą „stoją ramię w ramię, w obornie artykułu 5 – wspólnego zobowiązania do obrony kolektywnej”. Jest to bardzo ważna deklaracja zważywszy na to, że stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce chce 95 proc. ankietowanych Polaków.

– Moja administracja zażądała, aby wszyscy członkowie NATO wywiązali się ze swoich zobowiązań. Miliardy dolarów zaczęły spływać. Europa musi czynić więcej – mówi Trump, dziękując Polsce za zakup patriotów. – Przykład Polski jest wspaniały. Dziękujemy – powiedział Donald Trump.

W swoim przemówieniu poruszył też wiele wątków z historii Polski. Nawiązał do walki narodowowyzwoleńczej, którą Polacy podejmować musieli przez szereg lat.

Polska żyje, Polska kwitnie i Polska tryumfuje. (…) Polska to kraina bohaterów. Dla Amerykanów Polska to symbol nadziei – oświadczył prezydent USA.

źródło: interia.pl

 

...

Zobacz również