Takich manewrów w Rosji jeszcze nie było. 40 milionów obywateli zostanie umieszczonych w schronach przeciwatomowych. W manewrach weźmie udział co czwarty Rosjanin. W całym kraju wprowadzony zostanie alarm atomowy. Zawyją syreny od Kamczatki po Kaliningrad. 

Ostatnie tak wielkie manewry odbyły się w Związku Radzieckim. Od jego upadku nie było konieczności prowadzenia działań na tak szeroką skalę. W całej Rosji zawyją alarmy, w samej stolicy aż trzy tysiące syren. W ćwiczeniach oprócz ludności cywilnej weźmie udział 50 tysięcy pojazdów oraz 200 tysięcy ratowników.

W miastach pojawią się specjalne urządzenia do czyszczenia odzieży z zanieczyszczeń chemicznych oraz atomowych. Obywatele muszą przećwiczyć szybką ucieczkę, odbieranie pakietów sanitarnych, znajdywanie punktów sanitarnych oraz trafianie do schronów. Do manewrów użyta zostanie m.in sieć bunkrów i schronów przeciwlotniczych z czasów ZSRR. Te dwa lata temu zostały przywrócone do użytku na żądanie rosyjskiej Dumy.

Nie wiadomo jaki cel mają ćwiczenia na tak wielką skalę. Mówi się, iż to próba dowartościowania kadry ratowniczej w „sektorze nadzwyczajnym”, która ucierpiała na skutek redukcji kadr. Z drugiej strony, decyzja zbiega się z zawieszeniem przez prezydenta Putina mającej 16 lat umowy z USA o przerabianiu plutonu z broni atomowej.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

...

Zobacz również