O co chodzi? Jeśli to co Michnik powiedział dla "Der Spiegel" to prawda, to... nie powinien żyć

O co chodzi? Jeśli to co Michnik powiedział dla "Der Spiegel" to prawda, to... nie powinien żyć Źródło: źródło: wikimedia.org

Naczelny Gazety Wyborczej, Adam Michnik, oświadczył podczas rozmowy z niemieckim Der Spiegel, że jego rodzice są ofiarami Holocaustu. Prawda na temat matki i ojca Michnika jest jednak zgoła inna.

O tym, że ojciec Adama Michnika - Ozjasz Szechter, jak i jego matka - Helena Michnik, zginęli podczas Holocaustu, poinformował sam szef Wyborczej w rozmowie z niemieckim dziennikarzem. Michnik zaznaczył podczas wywiadu, że jest osobą, której "rodzice padli ofiarą Holocaustu".

Były opozycjonista powiedział o tym podczas rozmowy dotyczącej wypędzenia Niemców z Polski po II WŚ i Ziem Odzyskanych.

Dziennikarz: Powiedziałby pan, że wypędzenie Niemców to było barbarzyństwo?

Adam Michnik: No a co innego? Dziennikarz: Gdyby tak ktoś powiedział w Niemczech, to byłby skandal. Adam Michnik: Dlatego ja to muszę powiedzieć, jako Polak, którego rodzice zginęli w Holocauście.

Stwierdzenie to mało ma jednak wspólnego z prawdą. Zarówno bowiem ojciec jak i matka Michnika przeżyli II Wojnę Światową. Natomiast jeszcze przed globalnym konfliktem, w Polsce XX-lecia międzywojennego, byli działaczami komunistycznymi.

Ozjasz Szechter pracował po wojnie w prasie i należał do PZPR. Helena Michnik była z kolei wykładowcą w szkole Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a później nauczycielką historii. Ojciec szefa Wyborczej zmarł w roku 1982, a matka 13 lat wcześniej - w 1969 roku.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:
źródło: wpolityce.pl pt Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News