Popularna pisarka i felietonistka Manuela Gretkowska w naprawdę długim poście na Facebooku negatywnie skomentowała obraz rzeczywistości, w której żyją obecnie Polki, jednocześnie krytykując zachowanie kilku gwiazd i celebrytek. Wspomniała bowiem m.in. o Dodzie, Magdzie Gessler, Annie Lewandowskiej, czy Ewie Chodakowskiej, każdej wbijając ironiczną szpilkę. Wpis bardzo szybko stał się niezwykle popularny wśród użytkowników portali społecznościowych.

„Kobiety, dajmy spokój Ani Lewandowskiej. Może karmi dziecko więc po co ma się denerwować? Winy matek nie przechodzą na córeczki. W dodatku Lewandowska nie jest niczemu winna. Ma własną firmę i chce sobie radzić, dla reklamy ludzie robią, co mogą. Co z tego, że sfotografowała swój płaski brzuch miesiąc po porodzie? Polacy nie gęsi, Polki nie pingwiny – naśladować nie muszą ptasimi móżdżkami każdej mody. Dziewczyna jest żoną półboga – tak się u nas traktuje Lewandowskiego i lekko odleciała, nie ona jedna. Wpasowała się w tło, którym wszystkie żyjemy. Ciało kobiece traktowane jest jak sprzęt do amortyzacji, my jak towary. Taka jest zasada kapitalizmu i patriarchatu” – rozpoczęła ostro Gretkowska. Jak się okazuje, pisarka w ten sposób dopiero się rozkręcała.

Chodakowską naśladuje milion Polek. Uczy je dbać o ciało i ćwiczyć, chwała jej za to. A kto nauczy je myśleć? Magda Gessler – nasza Violetta Villas polskiej kuchni nauczy kultury? Ona, na najwyższym C uczy głupków moresu, wrzeszczy niby ekonom na chłopów, by zaprowadzić porządek. (…) Jeśli jesteś bezczelna, krzykliwa i w miarę wulgarna zyskujesz posłuch. Babon jak posłanka Pawłowicz, gdy brakuje argumentów, powie: nie masz racji, bo jesteś brzydka” – dodała Gretkowska. W dalszej części posta odniosła się także m.in. do postaci Dody oraz jej postawy wobec kobiecości.

Pisarka zaznaczyła jednocześnie, że wszystkie błędy Polek wynikają z „gubienia się w pokręconym świecie i błądzenia”. Nie złagodziło to jednak wydźwięku tekstu, który bardzo szybko zdobył ogromną popularność w internecie. Żadna z wymienionych w nim celebrytek nie odniosła się jeszcze do kontrowersyjnych słów na swój temat.

...

Zobacz również