Obserwując wyniki europejskich wyborów na przestrzeni lat można było się przyzwyczaić do tego, że zwycięzca zwykle wygrywa przewagą ledwie kilku punktów procentowych. W tym głosowaniu, prezydent nie dał konkurentom żadnych szans.

W niedzielnych wyborach prezydenckich Szawkat Mirzijojew wygrał z ogromną przewagą, zgarniając aż 88,6% wszystkich głosów. Dzięki świetnemu wynikowi, już wkrótce zostanie zaprzysiężony na prezydenta Uzbekistanu.

Do tej pory Mirzijojew sprawował funkcję premiera kraju, a ostatnio przejął również obowiązki prezydenta. Dotychczasowy prezydent kraju – Islam Karimow – zmarł bowiem we wrześniu tego roku.

Po śmierci Karimowa jego obowiązki przejął Nigmatilla Juldaszew, przewodniczący uzbeckiego senatu. Zrzekł się jednak swoich uprawnień, które w efekcie przejął Mirzijojew. W efekcie, prezydent elekt pełnił urząd prezydenta jeszcze przed oficjalnym wynikiem wyborów.

Szawkat Mirzijojew od początku typowany był na zwycięzce, jednak nikt nie spodziewał się aż takiego zwycięstwa. Głównym założeniem planu Mirzijojewa jest… nic nie zmieniać w stosunku do polityki swojego przeciwnika.

źródło: wprost

...

Zobacz również