Dzisiaj światem wstrząsnęła informacja o amerykańskim nalocie na rosyjsko-syryjską bazę (część należąca do Rosjan nie uległa zniszczeniu). To wydarzenie, chociaż militarnie nie przesądzi o niczym, może być prawdziwym kamieniem milowym w polityce międzynarodowej.

Trump otwarcie wystąpił przeciwko Baszszarowi al-Asadowi w związku z atakiem bronią chemiczną, którego ten miał się dopuścić także na ludności cywilnej.

– Lata wcześniejszych prób zmiany zachowania Asada nie odniosły skutku, i to bardzo dramatycznie. W wyniku tego kryzys uchodźczy pogłębia się, a region wciąż się destabilizuje, zagrażając Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom –
powiedział Trump.

– Powstrzymanie i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu śmiercionośnej broni chemicznej leży w żywotnych interesach bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Nie ma żadnych wątpliwości, że Syria użyła zakazanej broni chemicznej, naruszyła swoje zobowiązania związane z konwencją o zakazie broni chemicznej i zignorowała wezwania Rady Bezpieczeństwa ONZ – dodaje.

Do sieci dostały się pierwsze zdjęcia i filmy z wystrzelenia rakiet, a także przedstawiające krajobraz po bombardowaniu Trumpa. Łącznie wystrzelonych zostało 59 rakiet typu Tomahawk.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=20&v=Ow5Ux17YKdM

https://www.youtube.com/watch?v=wl3Y4Gsf34Q

...

Zobacz również