To nie są żarty. Jarosław Kaczyński jest wściekły jak jeszcze nigdy podczas tej kadencji. Prezes wpadł w furię po tym, jak zdradził go jego największy sojusznik na europejskiej scenie politycznej – Grupa Wyszehradzka

Grupa Wyszehradzka jest organizacją, na której PiS w dużej mierze opiera swoją politykę zagraniczną. Członkowie zrzeszenia często jednak prowadzą politykę pragmatyczną, a swoje interesy przedkładają ponad lojalność pozostałym państwom grupy. Jeśli powiodą się plany jednego z partnerów Polski, naszych dyplomatów czeka nie lada upokorzenie.

Premier Słowacji Robert Fico usilnie dąży do ściągnięcia Europejskiej Agencji Leków (EMA) do Bratysławy, która po brexicie szuka nowej siedziby. Wobec niedawnego zwycięstwa eurosceptycznej partii Andreja Babisza w Czechach, scenariusz według którego agencja będzie miała swoją siedzibę na Słowacji, a nie jak chcieliby tego nasi dyplomaci w Polsce, staje się coraz bardziej prawdopodobny.

Słowacja w „trzonie Europy”, Polska w drugiej lidze?

Jeśli Polska przegra batalię o Europejską Agencję Leków ze Słowacją, jej pozycja lidera regionu może zostać zachwiana. Stawką w grze jest przede wszystkim prestiż, gdyż urząd decyduje o wprowadzeniu na rynek europejski wszystkich leków zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Nie bez znaczenia jest także 900 pracowników agencji oraz ich rodziny, którzy są opłacani z budżetu UE, ale pieniądze wydają w kraju zatrudnienia. Polska zarobiłaby również na usługach zamawianych przez agencję.

Słowacy prowadzą szeroko zakrojoną kampanię, która ma skłonić UE do ulokowania agencji w Bratysławie. Nasi południowi sąsiedzi organizują wycieczki dla pracowników EMA i silnie lobbują na rzecz swojej kandydatury. Premierowi Fico zależy również na zbliżeniu z najsilniejszymi krajami Unii.

– Być w trzonie (UE), być u boku Niemiec i Francji to podstawa mojej polityki – podkreśla Robert Fico.

Na ulokowanie siedziby EMA u siebie ma chęć aż 19 krajów wspólnoty. Według ekspertów faworytem w wyścigu o Europejską Agencję Leków jest Dania, która pragnie, by mieściła się w stolicy kraju, Kopenhadze.

Źródło: natemat.pl

Jak wielki majątek ma Korwin-Mikke? Szok! Najbogatsi polscy europosłowie [ZOBACZ!]

Zakład, że nie poznajesz tego znanego polskiego polityka?! Niesamowite metamorfozy wybrańców narodu

...

Zobacz również