Wieki żal i smutek, wiadomość o śmierci spadła jak grom. Nie żyje Grzegorz Łatuszyński

Wieki żal i smutek, wiadomość o śmierci spadła jak grom. Nie żyje Grzegorz Łatuszyński Źródło: unsplash.com Mercedes Bosque

Mężczyzna, który ma wielkie zasługi w dziedzinie kultury, nie żyje. Wiadomość o jego śmierci spadła dziś jak grom z jasnego nieba. W krajowych mediach pojawiła się informacja, że zmarł Grzegorz Łatuszyński. Jego śmierć jest nieodżałowaną startą dla wszystkich Polaków.

W poniedziałek, 27 lipca bieżącego roku, zmarł wybitny slawista, poeta, prozaik, tłumacz oraz promotor kultury polskiej na Bałkanach i kultury Bałkanów w Polsce, Grzegorz Łatuszyński. O jego śmierci poinformował na swojej stronie internetowej Instytut Książki. Mężczyzna miał 87 lat. Pochodził z miejscowości Zdzięcioł koło Nowogródka (obecna Białoruś, obwód grodzieński). 

Mężczyzna zmarł w wieku 87 lat

Grzegorz Łatuszyński urodził się 9 maja 1933 roku. Za czasów okupacji sowieckiej uczęszczał do rosyjskojęzycznej szkoły podstawowej, zaś za czasów niemieckiej okupacji - do białoruskojęzycznej. W 1946 roku został wysiedlony z Polski, gdzie pobierał naukę w ojczystym języku. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Wąbrzeźnie, które następnie zmienił na Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego w Grudziądzu. Po zdaniu matury rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył uzyskując tytuł magistra filologii polskiej i filologii słowiańskiej. Był również słuchaczem Podyplomowego Studium Wiedzy Filmowej w Warszawie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jako student pracował jako dziennikarz w "Słowie powszechnym", a także współpracował z "Życiem Warszawy", "Nowymi książkami" i ze "Współczesnością". W późniejszych latach odbył slawistyczne studia podyplomowe na Uniwersytetach Zagrzebskim i Belgradzkim. Na tym ostatnim został zatrudniony jako lektor języka polskiego. Był korespondentem "Życia Warszawy" z Belgradu, a następnie pracownikiem dyplomatycznym Ambasady Polskiej w Belgradzie. Mężczyzna spędził w Jugosławii ponad dziewięć lat. Kiedy wrócił do Polski, podjął pracę w wydawnictwie naukowym PWN. Pracował także w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Współpracował z licznymi czasopismami i gazetami. Był tłumaczem poezji i prozy serbskiej, chorwackiej, bośniackiej czarnogórskiej słoweńskiej i macedońskiej.

Dzisiaj grzeje: 1. Właśnie wprowadzono nagłą zmianę. Rząd potwierdził, obowiązuje od jutra

2. Tysiące fanów czekało na wieści. Rodzina przekazała właśnie pilną wiadomość o Jerzym Stuhrze

3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Szczególnie niebezpiecznie może być dziś w 3 województwach

Przełożył na język chorwacki i serbski wiersze ponad stu polskich twórców, między innymi: Zbigniewa Bieńkowskiego, Jana Twardowskiego, Anny Kamieńskiej, Karola Wojtyły, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Julii Hartwig, Tymoteusza Karpowicza, Tadeusza Gajcego, Tadeusza Borowskiego, Mirona Białoszewskiego, Wisławy Szymborskiej, Jerzego Ficowskiego, Zbigniewa Herberta, Stanisława Grochowiaka, Jarosława Marka Rymkiewicza, Ewy Lipskiej, Adama Zagajewskiego oraz Stanisława Barańczaka. Przełożył na polski ponad dwadzieścia książek napisanych w językach słowiańskich. Bliskim, współpracownikom oraz przyjaciołom Grzegorza Łatuszyńskiego składamy najszczersze kondolencje.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Trwa dramatyczna akcja ratunkowa. Na miejscu jest straż i ratownicy, Polska tonie w modlitwach
  2. Wielkie starcie kiboli na autostradzie A4. Policja wszczęła śledztwo, są pierwsze efekty
  3. Syn Stuhra przerwał milczenie pilną wiadomością. Wszyscy trzymają kciuki
  4. Uwielbiana sieć zamyka sklepy. Ostatnia szansa, by zrobić w nich zakupy
  5. Dopiero teraz media podały informację, nie żyje polityk. Polacy w żałobie
  6. Owczarek niemiecki zapozował z nią do zdjęcia. Skończyło się tragedią, nastolatka będzie żałować do końca życia
  7. Na wakacyjnym bonie 500 plus można nieźle zarobić? Trzeba jednak poczekać 3 tygodnie
  8. Zborowska już mieszka w domu z basenem. Butelkowa kuchnia hipnotyzuje, ale taras budzi największy zachwyt
  9. Pierwsze zdjęcie Jerzego Stuhra po wyjściu ze szpitala. Uwagę zwraca jeden szczegół

Źródło: Interia

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News