mężczyzna
Unsplash.com David Tomaseti
Joanna Szwalikowska - 20 Listopada 2020

Nie żyje wielki Polak, zmarł w nocy. Tragiczna wiadomość nagle obiegła media w całym kraju

Tragiczna wiadomość obiegła media w całym kraju. Dziś w nocy zmarł kapitan Andrzej Żubr. Mężczyzna bardzo przysłużył się ojczyźnie. Jego rodzina pogrążyła się w smutku.

Nie żyje kapitan Andrzej Żubr. Mężczyzna zmarł dziś w nocy. Tragiczną wiadomość o jego odejściu przekazało Radio Lublin. Zostanie zapamiętany jako prawdziwy bohater.

Urzędnicy zadzwonią i zapukają do ogromnej grupy Polaków. Czas do końca listopada, grozi kara nawet 5 tys. złUrzędnicy zadzwonią i zapukają do ogromnej grupy Polaków. Czas do końca listopada, grozi kara nawet 5 tys. złCzytaj dalej

Nie żyje Andrzej Żubr. Mężczyzna zmarł dziś w nocy

Kapitan Andrzej Żubr, ps. "Jędruś" był powstańcem warszawskim, żołnierzem Szarych Szeregów, a także bardzo zasłużonym mieszkańcem Świdnika (województwo lubelskie). Rodzina oraz bliscy są zrozpaczeni, odszedł prawdziwy bohater.

Andrzej Żubr urodził się w 1927 roku. Przyrzeczenie jako harcerz Szarych Szeregów złożył w 1942 roku. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim, miał wówczas zaledwie 17 lat. Całą swoją młodość poświęcił na walkę o wolną oraz niepodległą ojczyznę.

Mężczyzna służył w plutonie łączności specjalnej, informuje Radio Lublin. Z końcem sierpnia 1944 roku został bardzo poważnie ranny. Na szczęście, po pewnym czasie udało mu się dojść do siebie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Walczył z rozkazu generała Tadeusza Bora-Komorowskiego, za co został odznaczony Krzyżem Walecznych. Gdy doszło do kapitulacji stolicy, wywieziono go w głąb Niemiec do jednego z tamtejszych obozów.

Po zakończeniu wojny, w latach 50. ubiegłego wieku, kapitan Andrzej Żubr zdecydował się na zamieszkanie razem z żoną w Świdniku, koło Lublina. Podjął się tam pracy między innymi w miejscowym domu kultury.

- Andrzej Żubr nie bał się trudnych pytań i rozmów z młodzieżą - opowiadał o zmarłym powstańcu burmistrz Świdnika, Waldemar Jakson w Radiu Lublin. Przyznał, że dzięki jego niezwykłym opowieściom, człowiek miał wrażenie, iż przenosi się w czasie. Jego odejście jest ogromnym ciosem dla lokalnej społeczności. Młodzież mogłaby się wiele od niego nauczyć.

Dzisiaj grzeje:

  1. Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia, niebezpieczeństwo jest ogromne. Dotyczy ponad 8 mln Polaków
  2. Nagranie z windy mrozi krew w żyłach. Szpital nie chciał przyjąć kobiety, jak tylko weszła do środka, zaczęło się najgorsze
  3. Nie żyje polityk partii rządzącej. Dramatyczne wieści obiegły Polskę

- Bardzo często wygłaszał dla niej [młodzieży - dop. red.] pogadanki, rozmawiał z młodzieżą. Tak sugestywnie opowiadał o wydarzeniach związanych z Powstaniem Warszawskim, że człowiek myślał, iż cofnął się do tego czasu. W kontaktach bezpośrednich był bardzo miły, otwarty, serdeczny - dodał burmistrz Świdnika.

Kapitan Andrzej Żubr był wspaniałym, ciepłym człowiekiem oraz bohaterem. Zmarł w nocy 20 listopada. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 23 listopada o godz. 10.00 w kościele pw. św. Jóżefa w Świdniku, informowało Radio Lublin.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Objawy zakwaszenia organizmu. Lepiej ich nie lekceważyć, gdyż może prowadzić do bardzo groźnych powikłań
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  4. Świerzyński najpierw miał dziecko z 16-latką, potem porwali mu syna. Młody chłopak mógł umrzeć
  5. Otworzyli testament Gulbinowicza. Niewiarygodne, co stanie się z częścią jego majątku
  6. Siostra Anastazja podzieliła się przepisem na cudowne ciasto "Marysieńka". Wygląda jak milion dolarów, a smakuje wręcz niebiańsko
  7. Przewoził jabłka, zapomniał o jednym. Teraz kara może wynieść 2 tysiące złotych
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Radio Lublin

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News