Nie miał żadnych objawów, zaraził ponad 50 osób. Pierwszy super-roznosiciel w Polsce

Nie miał żadnych objawów, zaraził ponad 50 osób. Pierwszy super-roznosiciel w Polsce Źródło: Unsplash Piron Guillaume

Zainfekowany mężczyzna nie wykazywał żadnych objawów. Koronawirus przybrał u niego wyjątkowo łagodną formę. Nie zmieniło to jednak faktu, że wciąż mógł zarażać. Po kontakcie z nim zachorowało ponad 50 osób.

Nikt nie spodziewał się, że ten mężczyzna jest chory. Prawda okazała się jednak nad wyraz zaskakująca. Brak objawów typowych dla infekcji nie oznaczało jej braku. Wręcz przeciwnie, koronawirus w jego organizmie z nieznanego powodu okazał się bardziej zaraźliwy. Istnieje jednak pewna teoria, która rzuca na to nieco światła.

Kim jest super-roznosiciel?

Mężczyzna z uwagi na fakt, że przyczynił się do zainfekowania dużej liczby osób zyskał specjalne miano. Super-roznosiciel to osoba, która zaraża znacznie większą liczbę osób niż przeciętny zainfekowany. Zazwyczaj chory będący poza kwarantanną przy kontaktach z innymi ludźmi doprowadza do 1-3 zakażeń. Jednak ten mężczyzna prawdopodobnie zainfekował aż 53 osoby. 

To pierwszy tego typu przypadek w Polsce. Niepokojący jest fakt, że mężczyzna nie wykazywał wcześniej objawów sugerujących wystąpienie u niego choroby, którą powoduje koronawirus. Kiedy początkowo zgłosił się do szpitala, nic nie zapowiadało, że jest chory. Pierwsze symptomy choroby wystąpiły dopiero po jego opuszczeniu. Wszystko wyszło na jaw dzięki śledztwu epidemiologicznemu.

DALSZA CZĘŚĆ POD GALERIĄ

Mężczyzna wywołał ognisko epidemii

Jak podaje Wirtualna Polska we wrocławskim szpitalu zainfekowanych zostało 12 pacjentów i 41 pracowników placówki. Przeprowadzone śledztwo potwierdziło, że te osoby miały kontakt z jednym pacjentem. Podjęto już kroki zaradcze i mężczyzna został umieszczony w szpitalu zakaźnym. Okazuje się, że kluczowe były dwa dni przed wystąpieniem objawów choroby. Wówczas koronawirus jest w fazie intensywnego namnażania.

Dyrektor wrocławskiej placówki podkreślił, że ta sytuacja idealnie pokazuje, jakim zagrożeniem jest koronawirus. Szpitale nie będące oddziałami zakaźnymi są o wiele gorzej wyposażone. Nie są gotowe na starcie z pandemią. Za badania potwierdzające obecność super-roznosiciela szpital musiał zapłacić prywatnemu laboratorium. Wszystko przez brak testów. Jak to się dzieje, że niektórzy stają się super-roznosicielami?

Dzisiaj grzeje: 1. GP: Rząd planuje pozbawić Polaków prywatności. Minister dostanie dostęp do kluczowych danych

2. Media dotarły do sąsiadów Szumowskiego. Na jaw wyszła cała prawda na temat Ministra Zdrowia

Zdaniem badaczy do tego typu sytuacji dochodzi wówczas, gdy występują specyficzne warunki. Dotyczą organizmu pacjenta, środowiska, w którym się znalazł oraz samego wirusa. Super-roznosiciel ma zazwyczaj dłuższy okres bezobjawowy choroby, przez co dociera do większej liczby osób niż przeciętny zainfekowany. Warto zauważyć, że w trakcie trwania pandemii odnotowano już kilka takich przypadków. Najgłośniejszym była kobieta z Korei Południowej, która prawdopodobnie zaraziła kilkaset osób podczas nabożeństw.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Objawy świadczące o chorobie tarczycy. Nigdy ich nie lekceważ
  2. Zmarła znana polska dziennikarka sportowa. Odeszła w młodym wieku, jej głos znały tysiące 
  3. Z ostatniej chwili: Kilkunastu rannych polskich żołnierzy. Konieczna była interwencja śmigłowca
  4. Stan klęski żywiołowej w Polsce? Gowin zdradza, dlaczego jest to niemożliwe, porażająca prawda wyszła na jaw
  5. Ujawnili jedno z największych ognisk epidemii w Polsce. Lekarz przez tydzień mógł zarazić setki osób
  6. 40-latka złamała obostrzenia podczas robienia zakupów. Policja ją obezwładniła

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News