Niemiecka kanclerz to z całą pewnością jedna z najbardziej utytułowanych polityk w historii Europy. Już od wielu lat Merkel stoi na czele rządu oraz partii chadeckiej, która trzęsie naszymi zachodnimi sąsiadami. Teraz kanclerz ujawniła, co musiałoby się stać, by podała się do dymisji.

Usunięcie z urzędu najsilniejszej polityk Europy to marzenie wielu. Merkel od 12 lat przewodzi bowiem niemieckiemu rządowi i z całą pewnością na jej miejscu wiele osób widziałoby kogoś innego. Nie wszystkim chodzi o niechęć do kanclerz. Niektórzy wskazują, że jej urzędowi przydałoby się po prostu odświeżenie, czyli nowa twarz na czele niemieckich władz.

Angela Merkel nie jest wieczna

Szefowa niemieckiego rządu ujawniła, że jest jeden sposób na to, by pozbawić ją władzy i zmusić do dymisji. O swoim słabym punkcie Angela Merkel powiedziała podczas prezentacji książki „Pozycja to siła” autorstwa Sabiny Leutheusser-Schnarrenberger, byłej minister sprawiedliwości Niemiec.

Pytanie dotyczące jej dymisji zadał kanclerz jeden z dziennikarzy. Ku zdziwieniu wszystkich, Merkel sprawnie na nie odpowiedziała, zupełnie jakby była przygotowana na swoje odejście z urzędu. Jak oświadczyła, mogłoby to nastąpić tylko w wypadku potężnego zagrożenia terrorystycznego, które wymagałoby od niej sporej elastyczności.

Terroryzm wrogiem każdego polityka

Wówczas szefowa niemieckiego rządu będzie musiała wybierać między bezpieczeństwem a wolnością jednostki. Kanclerz podkreśliła, że to właśnie jest najgorszy z wyborów, ponieważ nie da się jednocześnie zapewnić jednego i drugiego. Według niej każdy dobry polityk powinien zadawać sobie pytanie dotyczącego tego, na jak daleki kompromis będzie w stanie się zgodzić.

– Polityk zawsze powinien zadawać sobie pytanie: „Jak daleko mogę się posunąć w poszukiwaniu kompromisu?” – oświadczyła Merkel.

Sama jednak nie odpowiedziała na to pytanie, gdy je jej zadano. Powiedziała wówczas jedynie, że „nie zamierza aktualnie podawać się do dymisji”. Nie ujawniła tym samym, jak bardzo będzie elastyczna, gdy przyjdzie jej się zmierzyć z wyborem między wolnością jednostki a bezpieczeństwem obywateli.

źródło: sputniknews.com

Kim jest ojciec Melanii Trump? Nie do wiary! 10 rzeczy, których nie wiedziałeś o Pierwszej Damie USA


22 najbardziej wpływowe kobiety świata - Szydło wysoko w rankingu

Zobacz również