„Sankcje wobec Rosji lepiej znieść dziś, niż jutro” – powiedziała Angela Merkel na spotkaniu z posłami Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej w Berlinie. Decyzję o anulowaniu sankcji należy uzależnić od wywiązywania się z Rosji z porozumień zawartych w Mińsku. Zdaniem niemieckiej kanclerz problemy z wypełnianiem mińskich zobowiązań mają separatyści na wschodzie Ukrainy, a nie posłowie Rady Najwyższej, podała agencja Interfax.

Rada Unii Europejskiej postanowiła przedłużyć sankcje wobec Rosji do 31 lipca 2016 roku. Decyzja ta została podjęta 21 grudnia 2015 roku. Początkowo embargo miało trwać do 31 lipca 2015 roku „w odpowiedzi na działania Federacji Rosyjskiej na wschodniej Ukrainie”, przypomniała służba prasowa Rady Unii Europejskiej.

Amerykański senator John McCain zauważył, że niektóre europejskie kraje szukają sposobu aby odejść od dotychczasowych sankcji względem Rosji. Polityk powiedział także, że od wielu miesięcy zauważa dyskusje na temat skuteczności oraz korzyści i wad płynących z embarga. Według niego w wiele krajów, a szczególnie Niemcy, wywierają wpływ na zdjęcie z Rosji sankcji, ale ostateczna decyzja w tej sprawie będzie zależeć w pewnym stopniu od stanowiska amerykańskiego rządu.

Józef Gawron

źródło: vesti.ru

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.