Już – najprawdopodobniej – dzisiaj zostanie przeprowadzone głosowanie w sprawie wyboru Donalda Tuska na kolejną kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Polski rząd stanowczo się temu sprzeciwia, jednak jak ustaliły media – Angela Merkel wie jak przekonać Prawo i Sprawiedliwość.

Kwestia wyboru Donalda Tuska na kolejną kadencję w Radzie Europejskiej to temat numer jeden w Polsce. Głównie za sprawą stanowczego sprzeciwu obozu rządzącego, który wystawił swojego kandydata – Jacka Saryusz-Wolskiego.

Jak ustaliły media, na spotkaniu Angeli Merkel z Beatą Szydło, które ma się odbyć jeszcze przed rozpoczęciem dzisiejszego szczytu, kanclerz Niemiec ma przedstawić Polsce ofertę nie do odrzucenia.

Propozycja niemieckiej polityk ma dotyczyć kwestii tzw. Unii różnych prędkości, której Polska się sprzeciwia. Merkel – w ramach ostatniej próby – ma zaproponować Beacie Szydło, że wspólnota zrezygnuje z tej koncepcji w zamian za to, że Polska albo zagłosuje za reelekcją Tuska, albo przynajmniej wstrzyma się od głosu, pozwalając tym samym innym państwom przegłosowanie kandydatury byłego premiera Polski.

Zobacz również

...