Ostatnie Igrzyska Olimpijskie wywołały wiele kontrowersji. Największą z nich była sprawa Caster Semenyi, która dzięki wyjątkowo wysokiemu poziomowi testosteronu zdeklasowała swoje rywalki, wygrywając tym samym złoto w biegu na 800 metrów. Sprawa była o tyle głośna, bo jedna z polskich olimpijek, Joanna Jóźwik, publicznie wyraziła swoje niezadowolenie z realiów z jakimi musiała się zmierzyć. 

Od dziwacznych decyzji sędziów po kontrowersyjne wygrane – tak w skrócie można opisać zakończone kilka dni temu Igrzyska Olimpijskie. Największe kontrowersje wzbudziła Caster Semenya, biegaczka z Republiki Południowej Afryki, która dzięki wysokiemu poziomowi testosteronu (stwierdzono u niej kilka lat temu hiperandrogenizm, który sprawia, że wygląda i posiada predyspozycje jak mężczyzna) zdeklasowała swoje rywalki w biegu na 800 metrów i bez problemu wygrała złoty medal.

Do sprawy, tuż po zawodach odniosła się polska olimpijka, Joanna Jóźwik, która oświadczyła, że zajmując 5 miejsce w finale biegów na 800 metrów, czuje się wicemistrzynią olimpijską, ponieważ pierwsze trzy miejsca zdobyły zawodniczki, których poziom testosteronu przekraczał wszelkie normy.

 – Trzy zawodniczki, które były na podium, wzbudzają bardzo dużo kontrowersji. Nie ukrywam, że dla mnie to też jest trochę dziwne, że władze nic z tym nie robią. Koleżanki mają po prostu bardzo wysoki poziom testosteronu, podobny do męskiego, dlatego wyglądają jak wyglądają i biegają tak jak biegają. Semenya jest nie do pobicia w tym sezonie i myślę, że jeśli nic z tym światowe władze nie zrobią, będzie do końca nie do pobicia – mówiła polska olimpijka tuż po zawodach.

https://www.youtube.com/watch?v=IKyW4E22PGg

Wypowiedź polskiej olimpijki postanowił z kolei skomentować menedżer zajmujący się w Poczcie Polskiej „public relations”, który Joannę Jóźwik nazwał „głupią rasistowską zdzirą”.

joz

joz2

Jak jednak zauważyli internauci z portalu wykop.pl, wypowiedź Jóźwik nie miała jednak nic wspólnego z rasą biegaczki z Republiki Południowej Afryki.

 – Patryk F***** to debil. Jóźwik nie zarzucała medalistkom, że są murzynkami, tylko, że są babochłopami o zbyt dużym, jak na kobiety, stężeniu testosteronu. Ponieważ F***** to debil, to tego nie rozumie – pisze jeden z użytkowników polskiego portalu społecznościowego.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: wykop

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.