Włoski dziennik Il Giornale zapowiedział, że każdy kto kupi gazetę otrzyma za darmo egzemplarz Mein Kampf. Środowiska żydowskie są oburzone tym pomysłem. W sprawie głos zabrała także ambasada Izraela we Włoszech, która ostro potępia poczynania prawicowego pisma.

Zdaniem Renzo Gattegny, prezesa związku włoskich gmin żydowskich, dołączenie Mein Kampf do Il Giornale to pomysł „godny pogardy i bezwstydny”.

„To pomysł bezwstydny, godny pogardy, daleki o lata świetlne od jakiejkolwiek logiki badań i pogłębienia wiedzy o Holokauście” – skomentował pomysł Gattegna.

Zdanie Gattegny podziela izraelska ambasada, a także dyrektor Centrum Wiesenthala w Jerozolimie, Efraim Zurroff. Tego drugiego zaniepokoił fakt, że w celach komercyjnych wykorzystano książkę Hitlera.

„To, że ktoś pomyślał, by wykorzystać Mein Kampf do zwiększenia sprzedaży, to fakt bez precedensu i alarmujący” – mówił Zurroff.

Redaktor naczelny Il Giornale, Alessandro Sallusti stwierdził, że rozumie polemikę i oburzenie w związku z dołączeniem do gazety Mein Kampf. Oświadczył jednak, że nie chce wejść w konflikt z nikim, a tylko poszerzyć wiedzę czytelników na temat II Wojny Światowej.

„Chcemy, aby poznano źródło największej tragedii XX wieku, potępiając w sposób absolutny ideologię, co do której nasz osąd jest całkowicie jasny” – powiedział naczelny Il Giornale.

Co ciekawe, wersja Mein Kampf, która będzie dołączana do gazety pochodzi z 1937 roku. Oprócz wstępu historyka Francesco Perfettiego, książki Hitlera nie opatrzono żadnymi komentarzami ani przypisami. Jak stwierdził autor wstępu, gdyby przed wojną ludzie uważniej przeczytali manifest führera, „można byłoby uniknąć wielu rzeczy”.

„Mein Kampf jest ważnym dokumentem historycznym. Gdyby w tamtych czasach książka ta została przeczytana z większą uwagą, można by było uniknąć wielu rzeczy i im zapobiec” – powiedział Perfetti.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: tvp.info
pt

...

Zobacz również