Meghan Markle już niedługo zostanie mamą. Informacja z poniedziałku odnośnie jej ciąży błyskawicznie obeszła świat i stała się tematem numer jeden na Wyspach Brytyjskich. Nie wiadomo jeszcze jakiej płci będzie dziecko Meghan i Harry’ego. Pewne jest natomiast, że w przypadku ich potomka nie będzie mowy ani o nowym księciu, ani o małej księżniczce.

Meghan Markle bardzo błyskawicznie stała się najsławniejszą mamą na świecie, zanim jeszcze urodziła. Wszyscy z dużym napięciem już od kilku miesięcy oczekiwali pojawienia się kolejnego „royal baby”. Wielu obserwatorów twierdziło, że jest to jeden z ostatnich momentów dla księżnej na ciążę, której nie zagrażają komplikację.

Już po zakomunikowaniu światu dobrej nowiny okazało się, że wyczekiwany potomek nie otrzyma tytułu książęcego, bo na niego nie zasługuje.

Meghan Markle urodzi dziecko bez tytułu książęcego

Sytuacja w Wielkiej Brytanii jest dosyć specyficzna, a niektórzy mogliby powiedzieć, że wręcz niesprawiedliwa. Otóż dzieci Williama i Kate Middleton posługują się tytułami książęcymi, ale dzieci Meghan i Harry’ego nie będą już miały takiej możliwości. Jak to możliwe?

Na Wyspach Brytyjskich cały czas obowiązuje prawo ustanowione w 1917 roku traktujące o tym, kto w rodzinie królewskiej może otrzymać jaki tytuł. Według postanowienia ówczesnego króla, Jerzego V, tytuł książęcy otrzymuje tylko i wyłącznie najstarszy żyjący syn najstarszego księcia Walii. W obecnej sytuacji takie kryterium spełnia wyłącznie mały książę George.

Po narodzinach kolejnych dzieci pary książęcej doszło do sytuacji, w której tylko jedno z trojga dzieci nosiłoby tytuł księcia. Tego chciała uniknąć królowa Elżbieta, która postanowiła wprowadzić małą zmianę w obowiązującym prawie. W drodze wyjątku zezwoliła pozostałym dzieciom Williama i Kate na posługiwanie się tytułami książąt.

Wiele osób zaczęło zastanawiać się, jaki w takim razie tytuł otrzyma przyszłe dziecko Harry’ego i Meghan Markle. Odpowiedź jest miażdżąca.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Rozenek i inne gwiazdy, które mają dzieci dzięki in vitro

Niezależnie od tego czy na świat przyjdzie chłopiec czy dziewczynka, dziecko pary książęcej nie pozostanie bez tytułu. W zależności od płci, potomek otrzyma odpowiednią funkcję. Jeśli na świat przyjdzie chłopiec to zostanie on hrabią Dumbarton. W przypadku dziewczynki będzie można mówić o lady Mounbatten-Windsor.

Oczywiście nie można wykluczyć sytuacji, w której królowa Elżbieta wyjątek zastosowany dla dzieci Williama rozszerzy również na potomków drugiego z braci. Należy jednak pamiętać, że nie jest to żadna reguła tylko kwestia uznaniowa panującej obecnie władczyni.

Nie bez znaczenia może być również kwestia kolejki do brytyjskiego tronu. Zarówno książę William, jak i jego dzieci stoją wyżej w kolejce do brytyjskiego tronu niż Harry i jego przyszli potomkowie. To być może jest w stanie przeważyć szale na ich niekorzyść w potencjalnych rozważaniach królowej Elżbiety.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Widzowie „Barw Szczęścia” w żałobie. Śmierć uwielbianej postaci wstrząsnęła fanami 
  2. Papież Franciszek otrzymał od Dudy dary. To co z nimi zrobił było niespodziewane 
  3. Dramatyczny apel gwiazdy disco polo. Nikt nie chce pomóc malutkim bezdomniakom
  4. Jak zorganizować domówkę? 10 sposobów na dobrą zabawę
  5. Kolejne nagranie z wesela syna Zenka Martyniuka krąży po sieci. Opadną wam szczęki!

15 zabawek z twojego dzieciństwa, które dziś są warte WIELKIE pieniądze