Media o tym milczą, a umrą miliony

Media o tym milczą, a umrą miliony

Bardzo mało jest informacji o największej od dziesięcioleci katastrofie świata. Wszystko przez miejsce gdzie dzieje ma to miejsce.

Jemen jest państwem, o którym media nie wspominają prawie w ogóle. Tymczasem dzieją się tam rzeczy o jakich zwykle staramy się nie mówić, ani nie wiedzieć. Głód jaki jest teraz w tym państwie, to nic w porównaniu z większością tragedii o jakich mogliśmy usłyszeć w mediach. Mówiło się głównie o Korei Północnej, Syrii, Sudanie Płd. czy Somalii w kontekście katastrof humanitarnych i braku pożywienia. Największe organizacje świata biją jednak na alarm, że największa katastrofa humanitarna w najnowszej historii świata ma miejsce aktualnie właśnie w Jemenie!  Według różnych źródeł może ona dotykać aż od 7 do aż 17 milionów ludzi. Jeśli nikt im natychmiast nie pomoże, to większość z nich po prostu umrze Światowa Organizacja Żywieniowa oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych wystosowały swoje apele do rządów z całego globu, w których wzywają do natychmiastowej pomocy. Informują także, że widok wychudzonych ludzi do granic możliwości to już - niestety - nic nadzwyczajnego. Oprócz koszmarnego głodu szerzy się również epidemia cholery. Zmarło  2 tys. osób, a nawet milion może być chorych.

Sytuacja w Jemenie jest tragiczna
Jemen od wielu lat należy do bardzo niespokojnych miejsc na świecie. Po obaleniu rządzącego ponad 20 lat prezydenta Alego Abda Allaha Saliha, sytuacja państwa nie może się ustabilizować. Wszystko przez wojnę jaka wybuchła między zwolennikami przywódcy państwa Rabbuh Mansur Hadiego, a rebeliantami Huti. Pierwszych wspierają państwa arabskie na czele z Arabią Saudyjską, drugich zaś Iran. Bilans konfliktu jest straszny. 3 mln ludzi jest bezdomnych, a dziesiątki tysięcy zginęło. Ich dokładne oszacowanie wydaje się niemożliwe. Jednak to co się dzieje w związku z głodem obecnie jest spowodowane blokadą wprowadzoną 6 listopada przez Arabię Saudyjską i ich zwolenników. Obejmuję ona lotniska, drogi morskie i lądowe. Z tego powodu do Jemenu nie może dotrzeć żadna pomoc z zewnątrz. Żywność dostępna na miejscu jest za to tak droga, że ludzi zwyczajnie na nią nie stać. 19 organizacji międzynarodowych  wystosowało wspólny apel do Arabii Saudyjskiej o zniesienie blokady. Marc Lowcock koordynator ONZ do spraw pomocy humanitarnej parę dni temu ostrzegał proroczo: Miliony ludzi w Jemenie mogą umrzeć z głodu, jeśli koalicja nie zaprzesta blokady[...] To będzie wielka klęska głodu, jakiej świat jeszcze nie widział. Z milionami ofiar. Źródło: natemat.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News