Kupiła nowe buty, mąż chciał zobaczyć paragon. Powód nie mieści się w głowie

Kupiła nowe buty, mąż chciał zobaczyć paragon. Powód nie mieści się w głowie Źródło: Eric Ward Unsplash.com

Mąż kontrolował każdy jej wydatek zony i dokładnie wyliczał kwoty potrzebne do opłacenia rachunków czy zakupów. Kiedy chciała kupić sobie nowe buty, musiała iść do niego i prosić o gotówkę, a to, co usłyszała w odpowiedzi na propozycję pójścia do pracy, nie mieści się wręcz w głowie. Historia Marii to niestety historia wielu kobiet w polskich domach, w których to mąż uważa, że powinien mieć wyłączność na dysponowanie rodzinnymi finansami.

Mąż bez przerwy kontrolował finanse rodziny i namówił ją do niezbyt trafionej inwestycji. Ona nie miała praktycznie niczego, gdyż mąż nie widział potrzeby uwzględniania jej w tworzonej dzięki jej wkładowi firmie. Nawet z niezbędnych zakupów musiała się tłumaczyć.

Biorąc ślub nie wiedziała, że mąż zabierze jej praktycznie wszystko

Mąż sprawił, że Maria jest całkowicie uzależniona od jego pieniędzy. Przed ślubem znali się dwa lata, a po weselu zamieszkali w mieszkaniu z trzema pokojami, które sprezentowali jej rodzice. Była na ostatnim roku studiów magisterskich i do napisania została jej jedynie praca dyplomowa, jednak w związku z zawirowaniami oraz szalonym pomyśle inwestycji męża nie dokończyła studiów. Pewnego dnia bowiem Marek wszedł do mieszkania i przekonał Marię do sprzedaży mieszkania i zainwestowania w w firmę informatyczną. Nieprzekonana do tak ogromnej zmiany Maria usłyszała od męża, że jej zdanie jest w sumie nieważne, gdyż to przecież i tak on ich utrzymuje. To pierwszy cios, ale takich przytyków było więcej, a wszelkie próby zmiany tej sytuacji zbywał argumentem, że ona powinna odpoczywać, on zaś zajmie się biznesem.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Na początku robił jej przelewy

W swojej historii Maria opisuje, że w dokumentach firmowych nigdzie nie widniało jej nazwisko, jedynie mąż oraz jego wspólnik byli właścicielami biznesu. Maria na początku nie musiała pracować, a otrzymywała wynagrodzenie wypłacane na konto przez męża. Tylko od niego zależało, ile w danym miesiącu wpłynie na jej konto. Wyliczył konkretną kwotę idącą na rachunki i w zależności od swojego uznania dorzucał jej dodatkowe pieniądze, raz było to 2 tys. złotych, a w następnym miesiącu już tylko 500 zł. Była od niego całkowicie uzależniona. Przyjaciółka uświadomiła jej, że mąż stosuje wobec niej przemoc ekonomiczną, a tłumaczenie się z każdego wydatku oraz proszenie o pieniądze nie powinno być standardem w związku. Pewnego dnia przestał przelewać jej pieniądze i od teraz przy każdym zakupie musiała się z nim konsultować.

Dzisiaj grzeje: 1.Małgorzata Rozenek pokazała pierwsze wspólne zdjęcie swoich dzieci. Jeden szczegół zwrócił uwagę, bardzo rzadki widok

2. 11-latka na hulajnodze wjechała wprost pod nadjeżdżający samochód. Wielka tragedia pod Radomskiem

Dostawała odliczone kwoty

Kiedy prosiła o 125,50 zł na opłaty dostawała dokładnie tyle, ile prosiła, nie miała żadnych swoich pieniędzy, nie miała pracy ani wykształcenia. Była całkowicie uzależniona od męża. Biznes przestał prosperować tak dobrze, jak wcześniej i wpadli w spiralę długów. Maria musiała przedstawiać mężowi paragon za każdy zakup, a kiedy kupiła nowe buty to najpierw musiała uargumentować potrzebę ich posiadania, a później przedstawić paragon. Kiedy za którymś razem, w nadziei na poprawę sytuacji, zaproponowała, że pójdzie do pracy, mąż wykrzyczał jej wręcz w twarz, że to on jest głową rodziny i on zapewni im byt.

- Przemoc ekonomiczna jest jedną z "twarzy" przemocy w związku lub w rodzinie. [...] Jak każda przemoc, ta jest formą sprawowania kontroli nad drugą osobą, zastraszania jej i poniżania. W tym szczególnym przypadku chodzi o stworzenie i wzmacnianie zależności ekonomicznej - ocenia Joanna Gzyra-Iskandar z Centrum Praw Kobiet cytowana przez portal Wirtualna Polska.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dostał paragon w knajpie i zbladł. Właśnie dzieje się niewyobrażalne nad morzem, ceny zwalają z nóg
  2. Artur Szpilka pobił znanego polityka. Wszystko uchwyciły kamery (WIDEO)
  3. Synoptycy ostrzegają, od środy nad Polską niże i fronty. Temperatura jak w piekarniku, ale co innego będzie najgorsze
  4. 3 znaki zodiaku nawet nie wiedzą, że mają doskonałą intuicję. Powinny zawsze jej słuchać, a nigdy nie będą wpadać w tarapaty
  5. Co jako pierwsze zobaczyłeś na obrazku? Podświadoma decyzja zdradza wszystko, nawet rzeczy, o których lepiej nie wiedzieć
  6. Piorunująca przepowiednia siostry Łucji. Powiedziała, co stanie się z Polską, niesamowite

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News