Matury odbędą się mimo strajku nauczycieli? Rząd ma plan awaryjny

Matury odbędą się mimo strajku nauczycieli? Rząd ma plan awaryjny Źródło: wikimedia commons

Mateusz Morawiecki podjął decyzje w sprawie dalszych losów maturzystów. Czy egzaminy odbędą się mimo strajku nauczycieli? Strajkujący od 8 kwietnia pedagodzy w całej Polsce stawiają rządowi swoje warunki i nie mają zamiaru się ugiąć.

Mateusz Morawiecki zainterweniował w sprawie problemów w oświacie. Matury odbędą się mimo strajku nauczycieli? To już 17. dzień strajku. Zagrożone miały być egzaminy ósmoklasisty i egzaminy gimnazjalne. Wbrew chaosowi w obecnym systemie oświaty obydwa egzaminy odbyły się w przewidzianych terminach. Nauczyciele zapowiadają jednak, że przez brak rzeczowych negocjacji z rządem może być jeszcze gorzej - zagrożone są matury i przygotowanie do nich.

W polskich szkołach kwiecień to czas, kiedy pedagodzy aktywnie przerabiają maturalny materiał i trwają ostatnie przygotowania do egzaminu dojrzałości. Niestety przez strajk nauczycieli, ich nieobecność w szkole, bojkot systemu nauczania oraz wynagrodzeń - matury stoją pod znakiem zapytania. Jeśli dojdzie do egzaminów to z jakim skutkiem?

Mateusz Morawiecki podjął decyzję

Mateusz Morawiecki postanowił działać. Wczoraj podjął decyzję o przedłożeniu specjalnej nowelizacji prawa oświatowego. Dziś 24 kwietnia o godzinie 15, na posiedzeniu Rady Ministrów, punkt pierwszy posiedzenia będzie dotyczyć własnie tej nowelizacji. Michał Dworczyk w rozmowie z Telewizją Polską zapewnił, że matury się odbędą. Zdanie Dworczyka podziela też rzecznik rządu, Joanna Kopcińska.

Media zastanawiają się, na czym może polegać zmiana. Wielu analityków podaje, że może chodzić o przyznanie dyrektorom szkół prawa do klasyfikacji uczniów lub dopuszczenia do egzaminów. Do tej pory zajmowały się tym Rady Pedagogiczne. Inne polityczne media podają, że może zostać wydłużony rok szkolny wychowankom, którzy w 2019 kończą szkołę średnią.

Matury się odbędą

- Żeby zakończyć ten stan niepewności i przeciąć wszystkie wątpliwości, ostatecznie we wtorek premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłożeniu na dzisiejszej Radzie Ministrów specjalnej nowelizacji prawa oświatowego, która pozwoli na to, aby wszystkie matury odbyły się, aby wszyscy maturzyści przystąpili do egzaminów, a potem mogli - jeśli będzie taka ich wola - wstępować na studia wyższe - poinformował dzisiaj szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk.

Dodał także, że pierwsza część posiedzenia będzie otwarta dla mediów i wszystkiego będzie można dowiedzieć się na bieżąco.

Nie da się ukryć, że aktualnie w szkołach panuje chaos, uczniowie nie chodzą na lekcje, a pedagodzy trwają przy swoich postanowieniach.

Źródło: money.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News