Matura z matematyki - ile trwa? Arkusze i odpowiedzi z dawniejszych egzaminów

Matura z matematyki - ile trwa? Arkusze i odpowiedzi z dawniejszych egzaminów Źródło: pixabay.com/tjevans

Matura - matematyka, język polski i wybrany język obcy nowożytny oraz wybrany przedmiot na poziomie rozszerzonym - to czeka uczniów ostatnich klas liceów i technikum, którzy chcą w tym roku ukończyć szkołę. Egzamin z matematyki to jedna z tych części, która przysparza nastolatkom najwięcej problemów i nieprzespanych nocy. Jak się do niego przygotować? Kiedy konkretnie się odbędzie i o której?

Matura - matematyka od zawsze była problematyczna dla uczniów. W zeszłym roku egzamin z języka polskiego zdało prawie 100% uczniów, dokładnie 98%, natomiast z matematyki już tylko 87%. Średni wynik na obowiązkowym poziomie podstawowym to 61%, natomiast na poziomie rozszerzonym tylko 37%.

Matura matematyka: podstawowa i rozszerzona. Ile czasu trwa egzamin?

Egzamin obowiązkowy odbywa się 7 maja we wtorek, rozpocznie się o godzinie 9 i będzie trwał 170 minut. Egzamin na poziomie rozszerzonym będzie miał miejsce 9 maja w czwartek również o godzinie 9 rano, czas przeznaczony na jego przeprowadzenie to 180 minut, czyli pełne trzy godziny. Oczywiście uczniowie, którzy ukończą rozwiązywanie zadań przed czasem, mogą opuścić salę egzaminacyjną, jednak wcześniej muszą oddać arkusz wyznaczonemu do tego nauczycielowi. 

Oprócz matematyki podstawowej obowiązkowymi egzaminami na maturze są język polski, nowożytny język obcy oraz wybrany przedmiot na poziomie rozszerzonym. Ten jako jedyny musi zostać napisany obowiązkowo na poziomie wyższym niż podstawowy. Oczywiście jest możliwość zdawania również matematyki na poziomie rozszerzonym, jednak jest to wariant dodatkowy.

Matura z matematyki 2018 arkusze i odpowiedzi

Egzamin maturalny ma sprawdzać wiedzę ucznia z trzech lat nauki w liceum lub czterech technikum. Zakres wiedzy zawarty jest w podstawie programowej kształcenia ogólnego i jest ustalany przez CKE. 

Zadania na maturze z matematyki na poziomie podstawowym i rozszerzonym można podzielić na trzy grupy. Pierwsze są zadania zamknięte, z czterech podanych odpowiedzi uczeń musi wybrać tylko jedna poprawną. W kolejnej maturzysta musi rozwiązać zadanie, podać poprawną odpowiedź, a potem uzasadnić swój wybór. Problemów może przysporzyć ostatnia część, która ma za zadanie nie tylko sprawdzić, czy uczeń posiada potrzebną wiedzę, ale również czy wie, jak krok po kroku rozwiązać problem. 

Aby nieco ułatwić zadanie, maturzyści dostają książkę wybranych wzorów matematycznych, które mają pomóc im w rozwiązywaniu niektórych zadań. Matematyka jest obszarem na tyle rozległym, że trudno zapamiętać wszystkie wzory i równania. 

W czasie przygotowań pomocne są również arkusze z zeszłych lat, które podane są na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Edukacyjnej. Są tam również podane odpowiedzi oraz zasady oceniania. 

Jeśli podczas pierwszej tury egzaminów się wam nie powiedzie, sesja poprawkowa odbędzie się 20 sierpnia, jednak mogą do niej przystąpić te osoby, które nie zdały egzaminu tylko z jednego przedmiotu.

  1. Kiedyś trzeba było znać je na pamięć. Jakie są kategorie wojskowe?
  2. Czy wymiana opon jest obowiązkowa? Kiedy to zrobić?
  3. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  4. Mycie samochodu na wiosnę? Większość z nas robi to źle
  5. Od kiedy sezon rowerowy 2019? Czas przygotowywać jednoślad!
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News