Jak wygląda matura z informatyki? Czy zdaje się ją przy komputerze?

Jak wygląda matura z informatyki? Czy zdaje się ją przy komputerze? Źródło: pixnio.com/pixel2013

Matura z informatyki - gdy w telewizji widzimy informatyków lub hakerów, najczęściej włamują się do najważniejszych serwerów na świecie i ściągają z nich ważne dane. Czy tak własnie wygląda matura z informatyki? Cóż... nie do końca. Ale i tak jest ciekawie!

Matura z informatyki to dość zagadkowy egzamin. W wielu szkołach jest to przedmiot, który traktuje się raczej po macoszemu, więc niewielu maturzystów może sobie w ogóle wyobrazić w jaki sposób zdaje się egzamin dojrzałości z nauk informatycznych. Wyjaśniamy jak wygląda ten egzamin!

Matura z informatyki - przygotowanie

Informatyka jest obecnie wszechobecna i każdy ma z nią w jakiś sposób do czynienia - czy kiedy korzysta z systemu operacyjnego w swoim komputerze, czy podczas obsługi bankomatu. Jednak tak podstawowa wiedza może nie wystarczyć na maturę z informatyki, gdzie wymagana jest od zdającego nie tylko znajomość podstawowych funkcji systemu operacyjnego, ale też znajomość języka programowania, algorytmów i komend, a także możliwość zastosowania ich do, między innymi, tworzenia baz danych, czy szybkiego pozyskiwania informacji.

Najlepiej zacząć przygotowanie do matury z informatyki od przejrzenia podstawy programowej, która dostępna jest na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Tam możemy ustalić jak dużo już umiemy, a ile jeszcze pozostało nam do nauczenia. Poza tym dobrą decyzją będzie zrobienie arkuszy egzaminacyjnych z poprzednich lat - zadania z roku na rok są dość podobne, będziemy więc dzięki temu wiedzieć jak podejść do poszczególnych ćwiczeń.

Jak wygląda matura z informatyki? Matura z informatyki 2019 - arkusz, zadania

Zadania czekające na maturzystów na egzaminie z informatyki są dość zróżnicowane. Mają one za zadanie sprawdzić szereg umiejętności: umiejętności korzystania z sieci komputerowych; wyszukiwania, gromadzenia i przetwarzania informacji; zasad współtworzenia zasobów w sieci; umiejętności komunikowania się przy pomocy komputera, jak również stosowania podejścia algorytmicznego do rozwiązywania różnych problemów. 

Z tego powodu egzamin, co niezwykłe na maturze, podzielony jest na dwie części. Pierwsza jest wyłącznie pisemna i trwa 60 minut. Następnie zdający przystępują do części drugiej, która opiera się już na używaniu funkcji komputera i trwa 150 minut. Tam ich zadaniem jest korzystanie z różnych programów i zaprezentowanie swojej wiedzy na temat, między innymi, języków programowania i komend. Arkusz części praktycznej zazwyczaj składa się z czterech zadań o zróżnicowanej trudności. W obu częściach znajdziemy zarówno zadania otwarte, jak i zamknięte - często wielokrotnego wyboru.

Co po maturze z informatyki?

Systemy informatyczne są dziś obecne prawie wszędzie, dlatego znajomość tej strony technologii jest bardzo ceniona, ale też wymagana przez wielu pracodawców. Bez wątpienia dobrym pomysłem jest zdawanie tego egzaminu jeśli chcemy dostać się na studia związane z nowymi technologiami - nie tylko informatykę, ale też biotechnologię, fizykę techniczną, analizę danych, czy grafikę.

Ponadto, wiele stanowisk pracy wymaga przynajmniej podstaw wiedzy informatycznej, które bez wątpienia nabędziemy przygotowując się do tej matury. Jakiekolwiek stanowiska programistyczne i w branży IT są oczywiste, ale znajomość informatyki przyda nam się też jeśli chcemy spełniać się jako chemik, fizyk, czy astronom. W tych branżach często będziemy zmuszeni pisać swoje własne programy do analizy danych!

Czy decydujecie się na podejście do matury z informatyki w tym roku? Jeśli tak - powodzenia!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Kiedy matura 2019? Zbliża się najważniejszy egzamin w karierze szkolnej
  2. O której matura z angielskiego? Sprawdź przed egzaminem
  3. O której zaczyna się matura z matematyki? Ile trwa egzamin?
  4. Matura z matematyki - ile trwa? Arkusze i odpowiedzi z dawniejszych egzaminów
  5. Matura z polskiego - terminy i arkusze. Jak się przygotować?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News