Co można studiować po maturze z historii? Odpowiadamy

Co można studiować po maturze z historii? Odpowiadamy Źródło: Pexels/Pixabay

Matura z historii jest furtką do wielu kierunków studiów. Dobry wynik na egzaminie pozwala dostać się uczniom na wymarzone uczelnie. Jak zdać maturę z historii z dobrym rezultatem?

Matura z historii to egzamin dla tych, którzy pasjonują się dziejami ludzkości od czasów starożytnych aż po dzieje najnowsze. Egzamin z historii nie jest obowiązkowy dla każdego ucznia na maturze, należy on do grona przedmiotów dodatkowych, w konsekwencji czego nawet najsłabszy wynik nie spowoduje tego, że oblejemy maturę, natomiast dobre wyniki pozwolą dostać się nam na upragnione kierunki studiów.

Matura z historii 2019. Jak zdać maturę z historii?

W tym roku cykl matur trwa od 6 do 23 maja. Jako jeden z ostatnich egzaminów, jaki uczniowie napiszą w tym czasie, będzie test z wiedzy o historii. To dobra informacja dla tych, którzy planują zaawansowaną powtórkę, zła zaś dla grona osób, które nie mogą doczekać się matury i upragnionych wakacji. Egzamin z historii odbędzie się w poniedziałek 20 maja o godzinie 14:00. Uczniowie podchodzący do egzaminu będą mieli 180 minut, a więc równe 3 godziny na to, aby prawidłowo odpowiedzieć na przygotowane dla nich pytania. Maksymalna liczba punktów, którą będą mogli otrzymać, wynosi 50.

Wielu uczniów zastanawia się zapewne czy egzamin z historii jest trudny oraz z jakich tematów poszerzyć swoją wiedzę, aby wypaść na nim jak najlepiej. Bez wątpienia historia jest działem obszernym, jednakże odpowiednie przygotowanie przez uczniów, systematyczna nauka oraz uczęszczanie na fakultety powinny pomóc w osiągnięciu dobrego rezultatu. Aby zdać maturę z historii powinniśmy mieć sporą wiedzę dotyczącą pięciu epok historycznych: starożytności, średniowiecza, dziejów nowożytnych oraz wieków XIX i XX. Ponadto dodatkowym atutem będzie wiedza na temat historii Polski, historii politycznej oraz historii powszechnej.

Matura z historii sztuki. Matura z historii 2018

Miłośnicy sztuki, obrazów, rzeźby oraz architektury w dziejach również będą mogli napisać egzamin sprawdzający ich wiedzę. Matura z historii sztuki odbędzie się w środę 15 maja o godzinie 14. Jest to egzamin dla maturzystów, którzy w większości mają sprecyzowane plany na przyszłość związane z konkretnymi kierunkami studiów. Jednym z takich jest właśnie historia sztuki.

W ubiegłym roku maturzyści z historii osiągnęli łączny średni wynik na poziomie 32 procent wszystkich możliwych punktów. Uczniowie rozwiązywali zadania w formach otwartych i zamkniętych. Sprawdzali swoje umiejętności analizowania, selekcjonowania i wnioskowania. Pracowali za pomocą tabelek, obrazów oraz tekstów źródłowych. Za poprawnie rozwiązane zadania zamknięte otrzymywali 1 punkt, zaś w otwartych mogli zdobyć maksymalnie 3 punkty. Podobnie wyglądać będzie tegoroczny egzamin.

Co można studiować po maturze z historii? Odpowiadamy

"Historia jest nauczycielką życia" - powtarzali nauczyciele od najmłodszych klas. Jednych uczniów zainspirowało to do poznawania dziejów Polski i świata, drugich nie zainteresowało, gdyż od zawsze mieli zamiłowanie do przedmiotów ścisłych. Historię na maturze zdają najwięksi miłośnicy, a także Ci, którzy nie koniecznie pasjonują się tematyką i zagadnieniami z nią związanymi, jednak punkty z tego przedmiotu są wymagane na kierunek studiów na który zamierzają aplikować. Do kierunków studiów, na które można się dostać dzięki punktom z historii, a nie jest ona głównym przedmiotem podczas toku studiów należą np. gospodarka przestrzenna, socjologia czy psychologia. 

Dobry wynik z historii pozwoli nam dostać się na większość studiów humanistycznych oraz tematycznych. Wysoki wynik zagwarantuje uczniom miejsce na najlepszych uczniach w Polsce na kierunkach takich jak: archeologia, kulturoznawstwo, etnologia, antropologia kulturowa, muzeologia, turystyka historyczna czy sama historia. Wszystkim tegorocznym maturzystom życzymy powodzenia!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Jak wygląda matura z informatyki? Czy zdaje się ją przy komputerze?
  2. Co można studiować po maturze z geografii? Odpowiadamy
  3. Czy maturę naprawdę trudno zdać? Wcale nie, to dziecinnie proste
  4. Co można studiować po maturze z biologii? Odpowiadamy
  5. Co można wnieść na maturę? Przygotuj się zawczasu
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News