Co można studiować po maturze z WOS-u? Odpowiadamy

Co można studiować po maturze z WOS-u? Odpowiadamy Źródło: youtube.com/tkn24pl

Matura - WOS od zawsze był postrachem studentów. Mimo to wielu z nich decyduje się na zdawanie wiedzy o społeczeństwie na maturze? Dlaczego? Do czego w życiu może nam się przydać ten przedmiot i na jakie studia otwiera nam on drzwi?

Matura - WOS od wielu lat jest najgorzej zdawanym egzaminem maturalnym w Polsce. W 2018 roku średni wynik z tego egzaminu wyniósł tylko 28%. Mimo to wiele osób i tak chce podchodzić do matury z WOS-u, ponieważ może im być ona potrzebna do rekrutacji na studia. Jakie kierunki wymagają od uczniów szerokiej wiedzy o społeczeństwie? 

Matura z WOS-u - przygotowanie

Przy wyborze matur wiedza o społeczeństwie może przerażać. Od wielu lat jest ona najgorzej zdawanym egzaminem na maturze - zazwyczaj średnie wyniki oscylują koło 25%. Mimo to w ostatnim roku przystąpiło do niego ponad 20.000 osób. Zazwyczaj wybierają one ten egzamin gdyż jest im potrzebny na wymarzone studia, ewentualnie dla satysfakcji sprawdzenia własnej wiedzy z przedmiotów społecznych. Jak więc przygotować się do tego egzaminu dojrzałości?

Podstawa programowa z WOS-u jest dość szeroka. Często mówi się, że jest to sama polityka, ale w rzeczywistości tematy polityczne zajmują tylko ułamek wymaganej wiedzy na maturze z wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie będą musieli zmierzyć się z takimi tematami jak "rodzina i jej funkcje"; "GMO - zalety i wady" i "terroryzm". Dlatego najlepszym podejściem do nauki do matury z WOS-u jest przejrzenie podstawy programowej i stopniowe odznaczanie tego, co już wiemy - może w taki sposób wyłapiemy te tematy, z których jeszcze potrzebujemy powtórki.

Matura WOS 2018 - skąd arkusze?

Innym sposobem na przygotowanie się do matury jest korzystanie z dostępnych już źródeł i ćwiczeń, które udostępniane są w internecie. Bez wątpienia najłatwiejszym i najbardziej efektywnym sposobem jest rozwiązywanie próbnych arkuszy maturalnych, a także spróbowanie swoich sił z maturami z poprzednich lat. Dzięki temu zobaczymy nie tylko z jakim zakresem tematów możemy się mierzyć, ale też jak dokładnie wygląda formuła egzaminu. Takie arkusze znajdziemy między innymi na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Matura z WOS-u poziom rozszerzony - gdzie potrzebna?

Od 2015 roku zmieniła się forma matur. Od tego czasu matury dodatkowe, czyli te, które uczniowie sami wybierają, można pisać tylko na poziomie rozszerzonym. Sprawia to, że rekrutacja na studia jest bardziej jednolita - nie istnieje już dodatkowy przelicznik mający zrównywać ze sobą dwa poziomy trudności matury. Ale gdzie właściwie potrzebna jest matura z WOS-u?

Wiedza o Społeczeństwie, jak sama nazwa wskazuje, jest wstępem do nauk społecznych. Z tego powodu otwiera ona drzwi na niezliczone kierunki społeczne, humanistyczne i polityczne. Bez wątpienia jednym z najpopularniejszych wyborów uczniów po maturze z WOS-u jest prawo - dla wielu wymarzony i najbardziej prestiżowy kierunek studiów. Jednak to nie wszystko! Możemy też starać się o miejsca na kierunkach takich jak politologia, socjologia, antropologia, dziennikarstwo czy filozofia. Dlatego właśnie wiedza o społeczeństwie jest tak popularnym przedmiotem maturalnym - po niej bardzo wiele kierunków stoi przed abiturientami otworem.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Matura z angielskiego - podstawowa, rozszerzona i ustna. Jak się przygotować?
  2. Czy maturę naprawdę trudno zdać? Wcale nie, to dziecinnie proste
  3. Co można wnieść na maturę? Przygotuj się zawczasu
  4. Co można studiować po maturze z geografii? Odpowiadamy
  5. Co można studiować po maturze z biologii? Odpowiadamy
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News