Jak przygotować się do matury ustnej z polskiego? Zrób sobie powtórkę jeszcze raz

Jak przygotować się do matury ustnej z polskiego? Zrób sobie powtórkę jeszcze raz Źródło: youtube.com/Ministerstwo Edukacji Narodowej

Matura ustna - polski często sprawia uczniom wiele kłopotów. Z roku na rok nie wiadomo czego się spodziewać - jakie pytanie wylosujemy? Wyjaśniamy o czym powinniśmy pamiętać przygotowując się do tej matury i jak wygląda egzamin ustny z języka polskiego.

Matura ustna - polski może być naszym pierwszym spotkaniem z egzaminem ustnym w liceum. Wielu uczniów nie wie, jak powinno podejść do takiego egzaminu, jak się do niego przygotować i w ogóle "z czym to się je". Ustna matura z polskiego już niedługo, jak więc się do niej przygotować na ostatni dzwonek? 

Matura polski - powtórka z zasad egzaminacyjnych

Egzamin ustny ma trochę inną formę niż pisemne egzaminy do których system edukacji przyzwyczaja uczniów od najmłodszych lat. Po pierwsze, jego czas trwania jest zdecydowanie krótszy - uczniowie mają tylko 30 minut na zdanie całego testu. Po wejściu maturzyści wylosują temat na który będą musieli przygotować wypowiedź. Tematy te dotyczą trzech głównych obszarów - literatury, języka i kultury i mogą być w postaci tekstu popularnonaukowego, ikonografii i fragmentu poezji lub prozy. 

Każdy uczeń ma 15 minut na przygotowanie swojego wystąpienia. Po tym czasie jest proszony o prezentację - powinna ona mieć około 10 minut. Na samym końcu egzaminu komisja może jeszcze przez 5 minut porozmawiać z maturzystom na temat jego wystąpienia - tak kończy się matura. Pytania i odpowiedzi muszą mieć związek z wystąpieniem, dlatego nie trzeba się obawiać zupełnego odejścia od tematu.

Matura ustna polski - jak odpowiadać? 

Dla wielu uczniów ostatnich klas liceum egzamin ustny z polskiego będzie pierwszym zetknięciem się z taką formą egzaminacyjną. Dlatego często zastanawiają się jak odpowiadać na pytania w takiej formie? Ważne jest, aby pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze na samym początku warto przeanalizować tekst kultury, który dostaliśmy, pod kątem połączeń z tematem i pamiętać, aby odnieść się do tego w wypowiedzi. Trzeba też pamiętać o odniesieniu się do innych kontekstów - może do głowy przychodzą inne lektury lub obrazy, które odnoszą się do podobnej tematyki?

Bardzo ważnym aspektem każdej wypowiedzi jest też poprawność językowa - jeśli zjada nas stres warto zwolnić i dobrze pomyśleć o tym, jak mówimy. Nie tylko poprawność językowa jest ważna! Należy pamiętać, że nasze wystąpienie powinno się składać w logiczną całość - tutaj z pomocą może przyjść napisany wcześniej plan wypowiedzi.

Matura ustna polski - zestawy

Nowy format matury ustnej z języka polskiego obowiązuje już od 2015 roku. Od tego czasu w internecie pojawiło się wiele opracowań i zestawów pytań, które mają pomóc przygotować się do matury ustnej. Zestawy do matury z polskiego znajdziemy między innymi na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, ale próbne testy udostępniają też wydawnictwa takie jak Nowa Era czy Operon. Oficjalnie CKE poinformowało, że w tym roku zostało przygotowane 210 zestawów egzaminacyjnych - o 110 mniej niż w 2018!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Kiedy matura 2019? Zbliża się najważniejszy egzamin w karierze szkolnej
  2. Matura 2019 zagrożona. Nauczyciele wciąż nie dogadali się z rządem
  3. Co jak nie zdam matury? To nie koniec świata
  4. Czyim synem jest Jon Snow tak naprawdę? On sam nie miał pojęcia
  5. Rocznica stworzenia Chanel No 5. Kiedy powstały najsłynniejsze perfumy świata?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News