Co można studiować po maturze z geografii? Odpowiadamy

Co można studiować po maturze z geografii? Odpowiadamy Źródło: pxhere

Matura - geografia. Na jakie studia potrzebna jest nam matura z tego przedmiotu? Które kierunki wymagają jak najlepszego wyniku z egzaminu? Ile trwa i czy jest trudny?

Matura - geografia to jeden z przedmiotów szkolnych, z których egzamin maturalny zaliczany jest do grona dodatkowych. Oznacza to, że nie jest on obowiązkowy jak język polski, matematyka czy język obcy nowożytny dla wszystkich uczniów, a jedynie dla tych, którzy wyjątkowo pasjonują się zagadnieniami związanymi ze światem. Jak wygląda i ile trwa egzamin z tego przedmiotu?

Matura z geografii 2019

Matura z geografii w tym roku odbędzie się w środę 15 maja. Punktualnie o godzinie 9:00 uczniowie otworzą arkusze i przystąpią do rozwiązywania zadań. Dla tego przedmiotu nie ma określonego progu zaliczenia co oznacza, że uzyskany wynik nie ma najmniejszego wpływu na zdaną maturę.

Ile trwa matura z geografii? Czy jest trudna?

Matura z geografii podobnie jak większość przedmiotów dodatkowych trwa 180 minut, a więc pełne 3 godziny. Egzamin ma formę pisemną, posiada około 50 zadań podzielonych na zamknięte i otwarte. Za poprawne odpowiedzi w tych pierwszych maturzyści mogą otrzymać 1 punkt, natomiast w drugich od 2 do 3. Maksymalna liczba punktów, jaką może otrzymać uczeń to 70.

Wielu przyszłych studentów zadaje pytania swoim starszym kolegom, którzy maturę z geografii mają już za sobą, o jej poziom trudności. Odpowiedź często jest taka sama, choć niekoniecznie satysfakcjonująca - jeśli systematycznie przygotowywałeś się do matury i pogłębiałeś wiedzę z tego przedmiotu, egzamin nie powinien sprawić Ci ogromnych trudności.

Zadania na maturze z geografii mają zróżnicowany poziom trudności. Mają na celu sprawdzenie, czy uczeń umie odnosić się do innych dziedzin takich jak chemia, czy fizyka, potrafi analizować wykresy oraz obrazki, ma wiedzę na temat Polski i świata czy umie wykonywać obliczenia i uzupełniać różnego typu schematy.

Co po maturze z geografii? Matura z geografii 2018

Maturzyści nie wybierają geografii jedynie ze względu pasję i zamiłowanie do zagadnień z nią związanych. Jak wynika z badań, uczniowie często wybierają ten przedmiot jako dodatkowy, aby wypełnić lukę aplikacji na studia. Wiele kierunków oprócz podstawowych wymaga przynajmniej dwa dodatkowe przedmioty. Geografia często otwiera więc furtkę na przykład przyszłym studentom studiów technicznych oraz humanistycznych.

Jednym z najpopularniejszych kierunków, który wybierają uczniowie z maturą z geografii jest turystyka i rekreacja. Oprócz niej renomą cieszą się kierunki takie jak: gospodarka przestrzenna, ochrona środowiska, administracja czy pedagogika. Dobry wynik z matury z geografii często jest również kluczem do dostania się na tak topowe kierunki, jak ekonomia czy psychologia. Wysoki wynik pozwoli również dostać się nam na kierunki tematyczne jak geodezja, geologia, oceanografia czy tytułowa geografia.

W 2018 roku uczniowie w Polsce nie mogli pochwalić się najlepszym średnim wynikiem w stosunku do innych przedmiotów. 30 procent to w porównaniu z przedmiotami takimi chemia czy fizyka nienajlepszy rezultat. Ubiegłoroczni maturzyści przepytywani byli ze znajomości takich krajów jak Kazachstan i Słowenia, analizowali wykresy i mapy, a także omawiali korzyści dla środowiska geograficznego wynikające ze stosowania akwakultury. Miejmy nadzieję, że w tym roku pójdzie im lepiej, czego efektem będzie miejsce na wymarzonych studiach. Powodzenia!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. O której jest matura z polskiego? Ile trwa i kiedy się kończy?
  2. O której matura z angielskiego? Sprawdź przed egzaminem
  3. O której zaczyna się matura z matematyki? Ile trwa egzamin?
  4. Jak przygotować się do matury ustnej z polskiego? Zrób sobie powtórkę jeszcze raz
  5. Matura z polskiego - terminy i arkusze. Jak się przygotować?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News