Co można studiować po maturze z fizyki? Odpowiadamy

Co można studiować po maturze z fizyki? Odpowiadamy Źródło: Wikipedia/JuSz

Matura - fizyka. Co można studiować po maturze z tego przedmiotu? Jakie kierunki studiów wymagają punktów z fizyki na egzaminie dojrzałości? Jak wygląda arkusz i gdzie znaleźć odpowiedzi do zadań?

Matura - fizyka to, jak mawiają uczniowie, jeden z tych przedmiotów, które albo trzeba pokochać i każdego dnia czerpać radość z pogłębiania wiedzy na jej temat, albo unikać jak ognia, zaliczyć na słaby stopień i zapomnieć na zawsze o mękach, jakie wiązały się z różnego rodzaju analizami i doświadczeniami. Uczniowie zaliczający się do pierwszego grona z pewnością sprawdzą swoje siły na maturze, a następnie wybiorą kierunek studiów zgodny z ich pasją i zainteresowaniem.

Matura - fizyka 2019 tylko rozszerzona

Matura z fizyki i astronomii jest jednym z przedmiotów wyboru - uczniowie deklarują chęć zdawania jej na egzaminie. Niezależnie od tego, jaki wynik uzyskają, nie będzie miało to wpływu na zdanie matury. Żeby cieszyć się średnim wykształceniem w pełni wystarczy zdać egzaminy z zakresu przedmiotów podstawowych. Na zdawanie z testu wiedzy o fizyce i astronomii decydują się miłośnicy zjawisk i wielkości fizycznych, badacze uniwersalnych właściwości, przemian materii i energii, a także oddziaływań między nimi.

W tym roku matura z fizyki odbywać się będzie na poziomie rozszerzonym. Uczniowie będą mieli 180 minut na rozwiązanie maksymalnie 30 pytań. Maksymalna liczba punktów, którą będzie mógł otrzymać tegoroczny maturzysta, wynosi 60. Egzamin odbędzie się w poniedziałek 20 maja o godzinie 9:00. To dobra informacja dla tych, którzy będą chcieli powtórzyć materiał, od startu pierwszej matury będą mieć na to dodatkowe dwa tygodnie.

Matura - fizyka. Odpowiedzi i arkusze z 2018 roku

Arkusz maturalny z fizyki zawiera od 20 do 30 pytań. Cechuje je różnorodność trudności, a także forma - niektóre pytania mogą być otwarte, a inne zamknięte. Zagadnienia sprawdzające wiedzę będą odnosić się do materiałów zamieszczonych w arkuszu, takich jak tabele, wykresy, schematy, a także fragmenty tekstów popularnonaukowych. Sprawdzać będą przede wszystkim umiejętność analizowania, wykorzystywania prostych zależności, wyjaśniania zjawisk, wyciągania wniosków i krytycznego myślenia.

Arkusze maturalne, a także karty odpowiedzi z ubiegłych lat są dostępne na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Odpowiedzi do tegorocznego egzaminu powinny pojawić się w sieci jeszcze tego samego dnia, dzień później w gazetach, jak i na stronie CKE.

Co można studiować po maturze z fizyki?

W ubiegłym roku egzamin maturalny z fizyki odbył się na poziomie rozszerzonym. Nie zabrakło w nim ciężkich pytań. Średni wynik procentowy liczby punktów wyniósł 36 procent, co stanowi lepszy wynik niż rezultaty matur z historii i geografii. Chęć napisania egzaminu z fizyki w 2018 roku wyraziło 21 tysięcy ubiegłorocznych absolwentów szkół, a także prawie 5 tysięcy poprzednich roczników.

Maturzyści po rozwiązaniu testu z wiedzy o fizyce i astronomii mają przed sobą świetlaną przyszłość. Coraz bardziej popularne są bowiem kierunki techniczne na politechnikach i uczelniach ścisłych. Wśród najbardziej znanych i obleganych kierunków które wybierają uczniowie piszący maturę z fizyki są: astronomia, astrofizyka, inżynieria nanostruktur, lotnictwo, biofizyka, fizyka, neuroinformatyka, metalurgia i geofizyka.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Jak wygląda matura z informatyki? Czy zdaje się ją przy komputerze?
  2. Zbliża się matura. Zrób powtórkę materiału z filmikami z YouTube'a
  3. Co można studiować po maturze z biologii? Odpowiadamy
  4. Czy maturę naprawdę trudno zdać? Wcale nie, to dziecinnie proste
  5. Co można studiować po maturze z geografii? Odpowiadamy
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu