Co można studiować po maturze z chemii? Odpowiadamy

Co można studiować po maturze z chemii? Odpowiadamy Źródło: pixabay.com/bdyczewski

Matura - chemia, biologia i fizyka mogą przysporzyć problemów nawet uczniom ze ścisłymi umysłami, a co dopiero tym, którzy wolą przedmioty humanistyczne. Jednak niektóre kierunki studiów wymagają od kandydatów, żeby uzyskali jak najlepszy wynik egzaminu maturalnego na przykład z chemii. Czy trudno jest zdać maturę z tego przedmiotu?

Matura chemia - czy jest trudna?

Matura - chemia to jeden z najtrudniejszych przedmiotów, nic więc dziwnego, że wszyscy się go obawiają. Jest to jeden z przedmiotów na poziomie rozszerzonym do wyboru. Jako dodatkowy przedmiot nie może być zdawany na poziomie podstawowym.

Główna sesja egzaminów maturalnych odbywa się od 6 do 25 maja. Maturzyści będą zdawać egzamin z chemii 13 maja w poniedziałek o godzinie 9 rano i będą na to mieli aż 180 minut, czyli pełne trzy godziny. Termin ogłoszenia wyników ze wszystkich przedmiotów to 4 lipca.

Matura - chemia 2018

Arkusz egzaminacyjny składa się z około 45 zadań otwartych i zamkniętych. W 2018 roku do matury z chemii w Polsce podeszło ponad 25 tysięcy, z czego tylko 2 tysiące z techników. Mediana zdawalności to 37%, średni wynik zeszłorocznych maturzystów do 40% możliwych do uzyskania punków.

Wynik jest tylko odzwierciedleniem trudności poziomu egzaminu, oczywiście egzamin zawiera tylko zakres określony w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla czwartego etapu edukacyjnego zarówno w zakresie podstawowym, jak i rozszerzonym. Zadania w arkuszu mogą odnosić się do etapów kształcenia z gimnazjum. W czasie trwania egzaminu uczeń może korzystać z karty wybranych wzorów i stałych fizykochemicznych na egzamin maturalny z biologii, która dostępna jest na oficjalnej stronie CKE, chemii i fizyki, linijki oraz kalkulatora prostego.

Co po maturze z chemii? Jakie studia można wybrać?

Dobry wynik uzyskany z matury z chemii może otworzyć wiele drzwi na różne kierunki ścisłe. Matura z chemii może przybliżyć nas do wykonywania wymarzonego zawodu w przyszłości. 

Jeśli rozważasz pójście na jeden z tych kierunków, to matura z chemii będzie niezbędna: chemia, chemia budowlana, elektronika i telekomunikacja, elektrotechnika, energetyka, fizyka techniczna, inżynieria biochemiczna, inżynieria biomedyczna, inżynieria materiałowa, inżynieria chemiczna i procesowa, inżynieria środowiska, inżynieria wzornictwa przemysłowego, analityka medyczna, farmacja, kierunek lekarsko-dentystyczny, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, technologia chemiczna, automatyka i robotyka. Tam wymagany jest egzamin maturalny z chemii na bardzo wysokim poziomie.

Jeśli nie uda ci się w pierwszym terminie, wynik możesz poprawić dopiero w przyszłym roku, jednak to wiąże się z całym rokiem oczekiwania, by móc ponownie zdawać na wymarzony kierunek studiów. Poprawiać można jedynie matury obowiązkowe i tylko pod warunkiem, że nie zdało się tylko jednego egzaminu.

  1. Zbliża się matura. Zrób powtórkę materiału z filmikami z YouTube'a
  2. Matura 2019 zagrożona. Nauczyciele wciąż nie dogadali się z rządem
  3. Kiedy matura 2019? Zbliża się najważniejszy egzamin w karierze szkolnej
  4. Czy Kaja Paschalska ma męża? Kim jest jej partner?
  5. O której zaczyna się matura z matematyki? Ile trwa egzamin?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News