Co można studiować po maturze z biologii? Odpowiadamy

Co można studiować po maturze z biologii? Odpowiadamy Źródło: Pixabay/joepio

Matura - biologia. Na jakie studia wybierają się uczniowie zdający biologię na maturze? Czy egzamin maturalny z tego przedmiotu jest trudny? Jak wyglądała matura w zeszłym roku?

Matura - biologia jest dziedziną, z którą związany jest każdy z nas. Nie świadczy to jednak o tym, że jest ona obowiązkowym przedmiotem na maturze. Biologia należy do grona przedmiotów dodatkowych i powinien ją zdawać każdy, kto w szczególności jest zainteresowany tematem życia i organizmów żywych.

Czy matura z biologii jest trudna?

Egzamin maturalny z biologii jest przeznaczony dla uczniów, którzy interesują się tematami życia, organizmów żywych i środowiska. Arkusz maturalny z tego przedmiotu składa się z około 25 zadań zróżnicowanych pod względem trudności, a także sposobu udzielania odpowiedzi. Wszystkie zagadnienia zostały utworzone w oparciu o podstawę programową.

Jeśli uczniowie pilnie i z zamiłowaniem poszerzali swoją wiedzę z zakresu biologii podczas uczęszczania do szkoły nie powinni mieć problemu z osiągnięciem korzystnego wyniku. Test z wiedzy o biologii sprawdza przede wszystkim umiejętności złożone, takie jak: przedstawienie związków przestrzennych między elementami układów żywych i związków czasowych lub wyjaśnianie procesów i zjawisk oraz zależności budowy i funkcjonowania organizmów od środowiska ich życia.

Matura biologia 2019

Tegoroczni maturzyści maturę z biologii piszą 10 maja. Początek przewidziany jest na godzinę 9:00, a na rozwiązanie około 25 zadań uczniowie będą mieli pełne trzy godziny, czyli 180 minut. Po upływie czasu przyszli studenci będą musieli oddać wypełnione przez siebie arkusze i uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na wyniki.

Co po maturze z biologii?

Matura z biologii otwiera uczniom furtkę do świata, w którym jeszcze lepiej będą mogli poznać człowieka i środowisko. W zależności od tego, jaki wynik osiągną, będą mogli ubiegać się o miejsca na wymarzonych przez siebie studiach. Jako najpopularniejsze, a jednocześnie te kierunki studiów, na które wymagana jest matura z biologii podaje się: biotechnologię, inżynierię biomedyczną, technologię żywności, weterynarię, kosmetologię i wszystkie kierunki lekarskie. Jeżeli ambicje uczniów sięgają dostania się na studia medyczne, powinni mieć świadomość, że napisanie matury z biologii z wynikiem na poziomie powyżej 80 procent będzie ich obowiązkiem.

Matura - biologia 2018

W ubiegłym roku matura z biologii przysporzyła uczniom sporo trudności, jednakże nie przeszkodziło to w dostaniu się na upragnione studia. Średni wynik ubiegłorocznych maturzystów uplasował się na poziomie 32 procent wszystkich możliwych punktów do uzyskania. To gorszy wynik w stosunku do matury z chemii (40 procent) czy fizyki (35 procent), ale za to lepszy od geografii (30 procent). W 2018 roku uczniowie mierzyli się z różnymi zagadnieniami począwszy od budowy człowieka, kończąc na mechanizmach powstawania odruchów bezwarunkowych. Nie zabrakło analiz rysunków, a także zadań opisowych.

Wszystkim, którzy już 10 maja przystąpią do egzaminu maturalnego z biologii życzymy powodzenia i zachęcamy do zapoznania się z arkuszami z poprzednich lat. Wszystkie są dostępne na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. O której jest matura z polskiego? Ile trwa i kiedy się kończy?
  2. O której matura z angielskiego? Sprawdź przed egzaminem
  3. O której zaczyna się matura z matematyki? Ile trwa egzamin?
  4. Matura z matematyki - ile trwa? Arkusze i odpowiedzi z dawniejszych egzaminów
  5. Jak przygotować się do matury ustnej z polskiego? Zrób sobie powtórkę jeszcze raz
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News