Matura z angielskiego - podstawowa, rozszerzona i ustna. Jak się przygotować?

Matura z angielskiego - podstawowa, rozszerzona i ustna. Jak się przygotować? Źródło: youtube.com/LO II Apedukacja

Matura - angielski to język obcy, który na maturze pisze największa liczba polskich licealistów. Jak przygotowują się do tego testu? Egzamin jest już się zaczęły, dlatego podpowiadamy gdzie znaleźć materiały do ostatnich powtórek i przygotowań. Wcale nie trzeba wylecieć do Anglii!

Matura - angielski jest najpopularniejszym językiem obcym nie tylko na świecie, ale też na polskiej maturze. Ze względu na jego obecność w podstawie programowej już od podstawówki, wielu uczniów wybiera go jako obowiązkowy język obcy, a duża liczba idzie o krok dalej i decyduje się również na napisanie rozszerzenia z tego przedmiotu. Jak przygotować się do matury z języka angielskiego?

Matura - angielski podstawowy, rozszerzony, dwujęzyczny. Kiedy jest?

Szybko minął czas przygotowań do tegorocznych matur - najszybciej bez wątpienia dla samych maturzystów. Już szóstego maja wszyscy uczniowie ostatniej klasy liceum i technikum zasiedli do pierwszego egzaminu dojrzałości. Każdy uczeń obowiązkowo musi przystąpić do czterech matur - z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego i wybranego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Najczęściej wybieranym egzaminem z języka obcego w Polsce jest matura z angielskiego, która w tym roku odbywa się w środę 8 maja.

Uczniowie, którzy postanowili zdawać angielski jako język obowiązkowy, rozpoczynają ten dzień egzaminem podstawowym o 9:00. Trwa on 120 minut i kończy się o 11:00. Jednak ten dzień nie dobiegnie tak szybko końca dla każdego, kto zdecydował się na pisanie matury z angielskiego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym. Te egzaminy rozpoczynają się tego samego dnia o 14:00. Poziom rozszerzony trwa 2,5 godziny, a dwujęzyczny aż 3 godziny. 

Matura - angielski ustny

Wybór języka na poziomie podstawowym wiąże się nie tylko z koniecznością zdania egzaminu pisemnego, ale także ustnego. Dlatego duża część maturzystów przystępuje co roku do egzaminu ustnego z języka angielskiego. Termin tego egzaminu nie jest tak prosty do ustalenia jak w przypadku testów pisemnych. CKE wyznacza ramy czasowe, w których musi dojść do spotkania z komisją - w tym roku jest na nie czas od 6 do 25 maja. Komisje w poszczególnych szkołach same wyznaczają terminy egzaminów poszczególnym uczniom. Najlepiej szukać list z terminami testów ustnych przy sekretariatach i na drzwiach wejściowych do szkoły.

Matura angielski 2018 - arkusze CKE, odpowiedzi

Dla wielu uczniów nadal przygotowujących się do egzaminu dojrzałości najlepszą pomocą dydaktyczną są arkusze odpowiedzi z poprzednich lat. Są one dostępne w wielu miejscach - zarówno z odpowiedziami, jak i bez. Najlepiej szukać ich na stronie CKE oraz wydawnictw edukacyjnych takich jak Nowa Era i Operon. W sklepach znajdziemy też różne repetytoria maturalne, które z pewnością pomogą nam w ostatnich przygotowaniach. 

Dla niecierpliwych odpowiedzi do arkuszy maturalnych będą stopniowo pojawiać się w internecie po zakończeniu egzaminów. Będzie to okazja do uspokojenia nerwów - o ile oczywiście ze stresu nie zapomnimy jakich odpowiedzi udzieliliśmy!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. O której zaczyna się matura z matematyki? Ile trwa egzamin?
  2. Jak przygotować się do matury ustnej z polskiego? Zrób sobie powtórkę jeszcze raz
  3. Matura z matematyki - ile trwa? Arkusze i odpowiedzi z dawniejszych egzaminów
  4. O której jest matura z polskiego? Ile trwa i kiedy się kończy?
  5. Matura z polskiego - terminy i arkusze. Jak się przygotować?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News