Nie żyje legenda skoków narciarskich. Był najwybitniejszy

Nie żyje legenda skoków narciarskich. Był najwybitniejszy

Matti Nykanen był legendą fińskich, ale i światowych skoków narciarskich. 55-letni sportowiec zmarł niestety w nocy z niedzieli na poniedziałek. Jako pierwsze poinformowały o tym media z jego ojczyzny. Szczegóły sprawy wciąż pozostają nieznane.

Matti Nykanen urodził się 17 lipca 1963 roku w fińskim Jyväskylä. Zawodnik rozpoczął swoją przygodę ze sportem w wieku zaledwie 7 lat, a w pierwszym konkursie wystartował już 4 lata później. Wtedy nikt zapewne nie spodziewał się, że 11-latek, który zdobył złoty medal w zawodach dla dzieci, wyrośnie na tak wybitnego multimedalistę.

Nie żyje Matti Nykanen, legenda światowych skoków narciarskich

Nykanen zdobył łącznie 5 medali olimpijskich - cztery złote (trzy indywidualne, jeden drużynowy) oraz jeden srebrny (indywidualnie). 9-krotnie stawał na podium mistrzostw świata, w tym 4 razy indywidualnie. Był także doskonałym lotnikiem, zdobył na mistrzostwach świata w lotach aż 5 medali. Poza tym aż 76 razy stawał na podium konkursów w serii Pucharu Świata oraz 5-krotnie zdobywał medale Turnieju Czterech Skoczni. Przez wielu zawodnik nazywany jest najlepszym, najzdolniejszym skoczkiem narciarskim w historii tej dyscypliny. Co ciekawe, po zakończeniu kariery sportowej Nykanen próbował swoich sił w zdecydowanie odległych dziedzinach. Przez jakiś czas tworzył muzykę (z pierwszym albumem udało mu się nawet zdobyć status złotej płyty), został samorządowcem oraz prowadził internetowy program. Sprawdzał się także jako trener, będący prawdziwym wzorem dla młodych pokoleń.

Fani skoków narciarskich pogrążyli się w żałobie

Życie prywatne skoczka nie okazało się jednak tak doskonałe, jak zawodowa kariera. Kilkukrotnie był aresztowany, trafiał nawet do więzienia. Zarzucano mu głównie agresję - próbował zaatakować nożem czwartą żonę, później poważnie ranił podczas sprzeczki 59-letniego mężczyznę, a także chciał zamordować kolejną żonę paskiem od szlafroka. Często mówiono także o tym, że nadużywał alkoholu.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Jak donoszą fińskie media, najlepszy i być może najbardziej kontrowersyjny zawodnik tej dziedziny zmarł w nocy z 3 na 4 lutego. Nie wiadomo, w jakich okolicznościach doszło do jego odejścia. W przeszłości przeszedł między innymi zawał serca, więc być może to właśnie podobne problemy zdrowotne miały na niego tragiczny wpływ. Sportowiec zmarł w wieku zaledwie 55 lat. Do jego przyjaciół oraz bliskich spływają obecnie słowa wsparcia i otuchy z całego świata.
ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Córka gwiazdy zmarła i OSIEROCIŁA dwójkę dzieci. Piosenkarka z ROZPACZY zawiesiła karierę
  2. Anna Jantar przeżyła SZOK, gdy nakryła męża ze swoją RYWALKĄ. To był cios prosto w serce
  3. Wielka awantura przed Biedronką. Nagle z BMW wysiadło 5 mężczyzn, 6 radiowozów w akcji
  4. Andrea Bocelli śpiewa piękną piosenkę ze swoim przystojnym synem. Publiczność zachwycona
  5. Żart Piotra Żyły rozkłada na łopatki! To trzeba zobaczyć, turlamy się ze śmiechu
Źródło: Sport.pl
Następny artykuł