matrioszka zabawka
Pixabay opsa
Joanna Szwalikowska - 25 Października 2020

Kto z was bawił się matrioszkami?

Matrioszka jest bardzo popularną, drewnianą, rosyjską zabawką. Bawiliście się nimi kiedyś?

Matrioszka jest zdrobnieniem od imienia Matriona. Jest rosyjską zabawką złożoną z wydrążonych w środku drewnianych lalek, włożonych jedna w drugą. Lalki są cylindryczne, zaokrąglone u góry, z reguły malowane ręcznie. Zazwyczaj przedstawione na nich postacie to dziewczęta ubrane w stroje ludowe.

Nagła akcja na masową skalę, sabotaż w kościołach w całej Polsce. Właśnie się zaczęłoNagła akcja na masową skalę, sabotaż w kościołach w całej Polsce. Właśnie się zaczęłoCzytaj dalej

Współczesne wersje matrioszek mają już jednak o wiele bardziej kreatywny charakter. Niektóre z nich przedstawiają znanych polityków, pisarzy, postacie historyczne, a nawet rosyjskie zabytki. Matrioszki nieco przypominają swoim kształtem kręgle, są jednak od nich szersze oraz niższe.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Sabotaż w kościołach w całej Polsce, w ruch poszły transparenty, plakaty i farby. Mamy zdjęcia z akcjiSabotaż w kościołach w całej Polsce, w ruch poszły transparenty, plakaty i farby. Mamy zdjęcia z akcjiCzytaj dalej

Choć matrioszka znana jest jako zabawka pochodząca z Rosji, istnieje opinia, iż nie jest ona tradycyjnym wyrobem tamtejszego rzemiosła. Miałaby ona powstać w 1890 roku jako inspiracja lalkami japońskimi - darumy i kokeshi, w tym lalką, która była wizerunkiem mędrca Fukurumy lub Fukuramy (to jeden z siedmiorga bogów szczęścia) i zawierała ona w sobie pozostałych sześcioro. Miała je przywieźć z Japonii żona mecenasa sztuki, Sawwy Mamontowa.

Pierwszy rosyjski zestaw lalek miał zostać stworzony przez snycerza Wasyla Zwiozdoczkina oraz namalowany przez Siergieja Maliutina. Był on malarzem ludowym w posiadłości Mamontowa - Abramcewo. Zestaw był żłożony z ośmiu lalek.

Dzisiaj grzeje:

1. Bardzo przykre wieści o Bogumile Wander. Mąż podjął dramatyczną, ważną decyzję

2. Od jutra gigantyczna zmiana. Trzeba się przygotować, nowe obostrzenia dotkną tysiące Polaków

3. Wiceminister ujawnił, co stanie się w połowie listopada. Wszystko poszło na żywo

Żona Sawwy Mamontowa zaprezentowała lalki na paryskiej wystawie L'Exposition universelle de 1900 w 1900 roku. Zabawka zdobyła wówczas brązowy medal, a później ogromną popularność. Mieliście kiedyś okazję bawić się popularnymi matrioszkami?

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tragedia w Sieradzu. Agresywne psy sąsiada rzuciły się na matkę z dzieckiem. 4-latek trafił do szpitala
  2. Zbigniew Boniek zarażony koronawirusem. Wiemy, w jakim stanie jest prezes PZPN
  3. Już w poniedziałek Polacy odczują skutki, wszyscy mają dość. Działania przybierają na sile
  4. Ratownik medyczny nie mógł już dłużej. Zdradził, co wyrabia się obecnie w szpitalach, wszyscy wolą milczeć
  5. Mamy potwierdzenie, nowy zakaz już od 28 października dla wszystkich Polaków. Smutne informacje
  6. Zmarł prezes Samsunga. Mężczyzna niedawno był hospitalizowany
  7. Ciasto jak z bajki, chatka puchatka z miejsca skradnie wasze serca. Nie próbujcie się jej oprzeć
Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Źródło: Wikipedia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News