Trwa ogólnopolska dyskusja w związku z obywatelskim projektem zakładającym całkowity zakaz aborcji oraz krytyką przez Kościół tzw. kompromisu aborcyjnego. By przekonać do swych argumentów, przeciwnicy zakazu aborcji przypominają, iż lekarze radzili matce Karola Wojtyły, by usunęła dziecko. Przy okazji debat na temat aborcji, wznowiono dyskusje na temat Jana Pawła II, który dla części przeciwników zakazu aborcji nie jest autorytetem. 

Dyskusje na temat aborcji i Jana Pawła II rozpalił artykuł Gościa Niedzielnego z 2013 roku, w którym pisano, iż lekarze doradzali matce papieża usunięcie ciąży ze względu na zagrożenie jej życia. Zwolennicy zakazu aborcji podkreślali, że „Wojtyła urodził się dzięki bohaterskiej decyzji jego matki”. Z kolei przeciwnicy zakazu aborcji twierdzą, iż argument jest bez sensu, bo przecież kobieta miała wybór i sama podjęła decyzję. Inni z kolei odpowiadają, że „Jan Paweł II nie powinien być uznawany za autorytet”.

Jeden z najlepszych ginekologów i położników w Wadowicach radził Emilii Wojtyle usunięcie ciąży. Mężczyzna twierdził, że kobieta może nie przeżyć drugiej ciąży. Sytuacja miała miejsce jesienią 1919 roku.

Trzy lata wcześniej, zaledwie 16 godzin po porodzie zmarła jej córka Olga. 35-letnia Emilia obawiała się, że nie będzie już w stanie urodzić dziecka. Bardzo ucieszyła się więc na wieść, że jest w ciąży.

Niestety, według jej lekarza, sytuacja nie była zadowalająca. 35-latka miała nie być w stanie donosić ciąży, nie było też mowy o urodzeniu żywego dziecka. Co gorsza, gdyby doszło do porodu,  mogła przypłacić go życiem. Ginekolog radził więc aborcję.

„Nie przeżyje pani tego porodu, proszę dokonać aborcji” – mówił jej lekarz.

Emilia Wojtyła nie zastosowała się do zaleceń. Kilka miesięcy później urodziła syna, Karola, który lata później został papieżem. Matka Wojtyły żyła jeszcze 9 lat po porodzie drugiego syna.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: gosc.pl
pt

Zobacz również