morawiecki
Fot. YouTube/Kancelaria Premiera
Mikołaj Pilecki - 4 Grudnia 2018

Morawiecki odleciał! W życiu czegoś takiego nie powiedział

Mateusz Morawiecki jest gospodarzem Szczytu Klimatycznego ONZ w Katowicach, rozpoczął się wczoraj i potrwa do 14 grudnia. Prezes Rady Ministrów otworzył dziś panel o elektromobilności, w którą zainwestowano w Polsce spore pieniądze i pokłada się w niej spore nadzieje. Szef rządu powiedział także coś, czego mało kto  mógł się spodziewać.

Mateusz Morawiecki i jego rząd w maju tego roku doprowadzili do przegłosowania przez Sejm Planu Elektromobilności, który w swoich założeniach ma doprowadzić do zmiany polskiego podejścia do transportu zasilanego prądem oraz doprowadzić do rozpowszechnienia pojazdów elektrycznych w kraju. Jednym z najważniejszych celów jest poprawa powietrza w naszym kraju, które według badań jest najgorsze w całej Unii. Opublikowany na stronie Ministerstwa Energii w całości plan pomaga w lepszym zrozumieniu kierunku, który przyjął rząd. - Rozwój elektromobilności stwarza realne perspektywy na poprawę jakości powietrza w Polsce. Spójne działania w zakresie elektryfikacji transportu powinny być prowadzone równolegle z likwidacją niskiej emisji pochodzącej ze spalania paliw stałych w przydomowych instalacjach. Wynika to z faktu, że część możliwych do zastosowania instrumentów jest wspólna dla zanieczyszczeń z obu źródeł. Poprawa stanu powietrza dzięki rozwojowi elektromobilności wpłynie więc nie tylko na poprawę zdrowia publicznego (mniejsze koszty opieki zdrowotnej), ale także na ograniczenie zniszczeń w środowisku naturalnym i w substancji budynków - czytamy.

Mateusz Morawiecki: Polska jest jednym z liderów walki z globalnym ociepleniem

Wczoraj podczas otwarcia katowickiego szczytu głos zabrał Andrzej Duda, który otwarcie przyznał, że Polska nie ma planu, wedle którego odchodziłaby od węgla, z którego czerpane jest niemal 90. proc naszej energii. Usprawiedliwił to potrzebą utrzymania niezależności energetycznej, którą cieszy się Polska z racji korzystania niemal wyłącznie z własnych złóż paliw kopalnych. Prezydent RP zapewnił jednocześnie, że walka z globalnym ociepleniem i jednoczesne stawianie na węgiel w gospodarce jest możliwe. Jego słowa wyraźnie jednak wskazują, że plany budowy elektrowni atomowej, czy poszukiwanie innych, zastępczych źródeł energii zostają odłożone w czasie na czas nieokreślony.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ[view-gallery id=313481 Pochwałę Polski wyraził także Mateusz Morawiecki, który bez wahania stwierdził, że nasz kraj jest jednym ze światowych liderów w walce z globalnym ociepleniem, a inne kraje mogą brać z niego przykład, a szczególnie z programu elektromobilności. - Z dumą i bez wahania mogę powiedzieć, że Polska jest jednym z liderów działań podejmowanych dla powstrzymania globalnego ocieplenia. Świadczą o tym osiągnięte przez nas efekty w zakresie redukcji emisji zwłaszcza też zwiększanie lesistości kraju a także wspieranie procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych. W tym kontekście chcę też wspomnieć o naszych osiągnięciach związanych z redukcją emisji CO2 w kontekście protokołu z Kioto i raz jeszcze podkreślić jak ważne są działania porównujące różne punkty startu różnych państw - zapewnił Morawiecki.

Czy samymi staraniami można zatrzymać globalne ocieplenie?

Fakt, że Polska jest w drugiej dziesiątce rankingu najbardziej trujących planetę państwa, wcale nie cieszy, gdyż nadal jest to pozycja wysoka. Program elektromobilności, choć zakłada poszukiwanie paliw zastępczych, wcale nie musi doprowadzić do ich rozpowszechnienia, szczególnie w kontekście słów Andrzeja Dudy, który przyznał, że jeśli Polsce starczy węgla na następne 200 lat, to dlaczego miałaby od niego odchodzić. Dzisiejszy dzień Szczytu Klimatycznego ONZ została zarezerwowania niemal wyłącznie na prezentacje założeń i osiągnięć polsko-brytyjskiej inicjatywy rozwoju elektrycznego, która do 2025 roku ma doprowadzić do osiągnięcia przez rynek pojazdów zasilanych prądem "dojrzałości". Jest to jednak nadal odległa przyszłość.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Rydzyk wywołał nagły alarm na Nowogrodzkiej! Kaczyński spanikował, ważą się losy Polski
  2. Ratusz oficjalnie ośmieszył czołowego polityka PiS! Obnażony jak uczniak
  3. Andrzej Duda załamany. Okropna śmierć, Prezydent opuszcza Polskę
  4. Znaki zodiaku zdradzają, jak dobry jesteś w łóżku! Będziecie w szoku
  5. Ile zarabia Doda? Zarobki i majątek Dody to kosmos
ZAMIANA
Krystyna PawłowiczKrystyna Pawłowicz raczej nie martwi się o pieniądze. Imponujące zarobki politykówCzytaj dalej
źródło: wiadomosci.onet.pl/Ministerstwo Energii
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News