Ważny apel Morawieckiego
Pixabay.com klimkin
Artur Łokietek - 22 Lutego 2021

Premier Morawiecki zaapelował do Polaków. Chodzi o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Premier Mateusz Morawiecki odbył wizytę w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży EZRA UKSW w Warszawie. Poinformował, że zdrowie psychiczne młodych osób jest priorytetem rządu, dlatego zdecydowano się na przeprowadzenie reformy.

Wiele młodych osób musi zmagać się z olbrzymimi problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym. Problem w tym, że w Polsce na pomoc trzeba długo czekać. Nowa reforma ma to zmienić.

Premier rządu Mateusz Morawiecki odbył wizytę w warszawskim Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży EZRA UKSW, gdzie mógł przyjrzeć się pracy i dokonaniom specjalistów.

Premier wyjaśnia, że priorytetem rządu jest inwestowanie w kwestię zdrowia psychicznego. Jest to o tyle istotne, że do tej pory bardzo mało środków z budżetu państwa było przeznaczanych właśnie na ten cel. Z danych jasno wynika, że wielu Polaków może zmagać się z problemami bądź zaburzeniami psychicznymi.

Aż u 23,4 proc. badanych osób można rozpoznać przynajmniej jedno zaburzenie z 18 definiowanych w klasyfikacjach ICD-10 i DSM-IV, zgodnie z badaniem EZOP przeprowadzonym przez WHO. To jednak dotyczy osób dorosłych. U coraz większej liczby młodych osób również rozpoznaje się szereg problemów.

Matylda Damięcka poruszona śmiercią Jana Lityńskiego. Pożegnała go pięknym gestemMatylda Damięcka poruszona śmiercią Jana Lityńskiego. Pożegnała go pięknym gestemCzytaj dalej

Morawiecki: „Obietnica o podwojeniu wydatków na zdrowie psychiczne została już wykonana”

Premier w trakcie wizyty w EZRA UKSW zwrócił uwagę na palący problem NFZ. Rząd postanowił zainwestować więc znacznie więcej funduszy na opiekę psychiatryczną młodych osób.

- Takie środowiskowe centra jak to, a jest ich już ich ponad 200, odgrywają fundamentalną rolę w walce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży – wyjaśnił w trakcie wizyty. Docelowo podobne centra mają znajdować się w każdym powiecie w kraju. Oznacza to, że powinno ich powstać jeszcze około 100.

Premier poinformował, że rząd w 2020 roku przeznaczył 349,8 mln złotych na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży. Jest to zauważalny wzrost w stosunku do lat poprzednich. - Nasza obietnica o podwojeniu wydatków na zdrowie psychiczne została już wykonana. W ciągu ostatnich 5 lat przeznaczamy 2 razy więcej środków na terapie, pracę środowiskową, zdrowie psychiczne i poradnictwo psychologiczne dla dzieci i młodzieży– skomentował premier.

Problemem jest także bardzo mała liczba lekarzy specjalistów. W 2018 roku było ich (zgodnie z danymi Kancelarii Premiera na Twitterze) 415, w 2019 – 445, zaś w 2020 już 465. Choć trend wydaje się rosnąć, liczby są wciąż bardzo małe.

- Zdajemy sobie sprawę, jak kluczowe jest to, żeby w tym okresie pandemii dbać o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Mało jest ważniejszych spraw niż ta. To test naszej wrażliwości i empatii– stwierdził Morawiecki. - Dziękuję specjalistom z tego ośrodka, którzy przygotowali moduł, który będzie wdrażany w kolejnych miejscach w Polsce. Jest on finansowany z NFZ – dodał.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Twitter/ Kancelaria Premiera, MedExpress, Polityka Zdrowotna

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News