Ujawniono loty Morawieckiego. Podatnicy zapłacili za nie majątek

Ujawniono loty Morawieckiego. Podatnicy zapłacili za nie majątek Źródło: Screen / YouTube / Telewizja Republika

Mateusz Morawiecki odbywał regularne podróże do Krakowa - zawsze 18. dnia miesiąca. Używał do tego rządowych samolotów. Tak wynika z zestawienia lotów, które opublikowała Kancelaria Premiera.

Mateusz Morawiecki co miesiąc pojawiał się w Krakowie na obchodach miesięcznicy pogrzebu pary prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich, na Wawelu. Za każdym razem był to oficjalny lot o statusie HEAD. Na każdy z nich wydawano kilkadziesiąt tysięcy złotych z publicznych pieniędzy.

Mateusz Morawiecki nadużywał służbowych lotów?

Zestawienie lotów Mateusza Morawieckiego opublikowała Kancelaria Premiera. To pokłosie afery z udziałem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który nadużywał przywilejów związanych z pełnioną funkcją i zbyt swobodnie korzystał z możliwości służbowych podróży. W przypadku premiera uwagę zwróciły regularne loty do Krakowa, które szef rządu odbywał zawsze 18. dnia miesiąca. Na Wawelu towarzyszył Jarosławowi Kaczyńskiemu w obchodach miesięcznicy pogrzebu Lecha Kaczyńskiego.

Łącznie lista zawiera 207 lotów, tych do Krakowa jest 18. Część kursów wykonywana była lotami łączonymi. 18 września 2018 roku zdarzyło się, że premier podróżował do Krakowa z Bukaresztu, gdzie gościł na szczycie Trójmorza. 18 lipca z kolei Mateusz Morawiecki odwiedził rolników w Głogowie, a potem z Bydgoszczy poleciał do Krakowa, by wieczorem wziąć udział w uroczystości. Wszystkie te loty miały status HEAD.

Drogie podróże na miesięcznice. Kilkadziesiąt tysięcy za lot

Oficjalne loty o statusie HEAD wymagają odpowiedniego przygotowania i przestrzegania procedur. Lotnisko w krakowskich Balicach musiało być za każdym razem odpowiednio zabezpieczone, należało też przygotować drugi, awaryjny samolot.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Podróż z Warszawy do Krakowa trwa ok. 50 minut. Godzina lotu CASĄ to 16,6 tysięcy złotych, a Gulfstreamem - 25 tysięcy. Mateusz Morawiecki korzystał najczęściej z Embraera 175. W tym przypadku za godzinę lotu płaci się 35 tysięcy złotych.

Dzisiaj grzeje: 1. 11-latek dokonał niewyobrażalnego odkrycia na plaży. Wyglądało to strasznie, ale skończyło się niesamowicie

2. Prawdziwe zarobki w dyskoncie. Ujawnili, ile płaci Biedronka i Lidl

Portal WP zapytał Kancelarię Premiera, czy premierowi towarzyszył w czasie lotów Jarosław Kaczyński - tego póki co nie wiadomo. Ze swojej strony o listę pasażerów lotów Mateusza Morawieckiego poprosił poseł PO Krzysztof Brejza. W uroczystościach na Wawelu często towarzyszyli szefowi rządu ważni politycy PiS, m.in. Beata Szydło, Joachim Brudziński czy Mariusz Błaszczak.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dziecko wzięło na ręce nowo narodzonego kotka. Takiej reakcji kociej mamy nikt się nie spodziewał
  2. 44-letni aktor przyłapany z KOCHANKĄ! Zrobiono im zdjęcia na wakacjach, dziewczyna ma 22 lata. Nie uwierzycie, kim jest
  3. Trudno uwierzyć, co można znaleźć w pochwach Polek. Ginekolog ujawnia odbierające mowę szczegóły
  4. Tajemnicza choroba sprawiała, że kobieta nie wracała do zdrowia 10 lat. Nagle mężczyźni dokonali porażającego odkrycia
  5. Wiesz o czym myśli Twój pies? To nagranie rozłoży was na łopatki, prawdziwe do bólu
  6. RCB wysyła SMS-y z pilnym alarmem. Zostańcie w domach, w 7 województwach będzie wyjątkowo niebezpiecznie

Źródło: WP

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News