Ostre słowa Morawieckiego wobec kandydata na szefa KE. "Kojarzy się z atakiem na państwa Europy Środkowej"

Ostre słowa Morawieckiego wobec kandydata na szefa KE. "Kojarzy się z atakiem na państwa Europy Środkowej" Źródło: YouTube/ Kancelaria Premiera

Mateusz Morawiecki przekonuje, że Polska będzie liczyć się w polityce europejskiej. W mocnych słowach komentuje wyniki negocjacji w sprawie obsady unijnych stanowisk. Zdaniem premiera, polska delegacja osiągnęła swoje cele.

Mateusz Morawiecki był gościem programu "Wydarzenia i Opinie". Podzielił się tam swoimi refleksjami na temat negocjacji europejskich polityków w sprawie obsady unijnych stanowisk. Premier podkreśla, że - jego zdaniem - polska delegacja spisała się bardzo dobrze i skutecznie reprezentowała krajowe interesy.

Mateusz Morawiecki ostro o negocjacjach. "Kojarzy się z atakiem na państwa Europy Centralnej"

Premier uważa, że negocjacje w sprawie wyboru nowego szefa Komisji Europejskiej przebiegały w taki sposób, jakby kraje tzw. starej Unii nie liczyły się z głosem nowych członków. To dlatego Polska przyjęła twardą postawę negocjacyjną i nie zgadzała się na wybór Fransa Timmermansa. W pewnym momencie wydawało się, że wybór Holendra to formalność.

Zdaniem Morawieckiego w sprzeciwie wobec Timmermansa nie było nic osobistego. Holenderski polityk "nie rozumie Europy Środkowej" i "kojarzy się wyłącznie z atakiem na państwa Europy Centralnej".

- Nie rozumie przemian, które u nas zachodzą, które de facto zwiększają zakres demokracji i wolności. My poprawiamy los ludzi - tłumaczył polski premier.

- Było tak, że Timmermans nie dotrzymał słowa, ale jednocześnie tyle razy wyraził swój pogląd na temat Polski i Europy Środkowej, że znamy doskonale jego zacietrzewienie ideologiczne - dodawał.

Ostatecznie Polska poparła kandydaturę Niemki Ursuli von der Leyen i jej wybór premier Morawiecki uznałby za sukces nie tylko Polski, lecz także Grupy Wyszehradzkiej i całej Europy.

- Wybór kandydata, który był antagonizujący całą Europę, dzielący kraje na lepsze i gorsze, który starał się budować swoją karierę polityczną w oparciu o pouczanie i obrażanie innych krajów na pewno nie byłby dobry dla Europy - wyjaśnia premier.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Mateusz Morawiecki o opozycji. "Rozumiem frustrację"

Premier skomentował także głosy dobiegające z obozu opozycji, które twierdziły, ze działanie polskiej delegacji były porażką. Mateusz Morawiecki nie zgadza się z takim postawieniem sprawy. Zaznaczył, że to nie są już czasy, gdy Polska nie angażowała się w negocjacje, tylko biernie przyjmowała ustalenia największych graczy - jak miało się dziać za czasów rządów koalicji PO-PSL.

- Rozumiem frustrację opozycji, bo w jej czasach wyglądało to tak, że przyjeżdżały największe kraje na Radę Europejską i byłoby rozpoczęcie o 18:00 i zakończenie o 18:15 - powiedział premier.

Dodał, że polska delegacja pokazała tym razem wolę działania i dbała o polskie interesy. A co najważniejsze - jego zdaniem zadbała o nie skutecznie. Premier dodał też, że choć od lat Donald Tusk zajmuje ważne unijne stanowisko, jest przewodniczącym Rady Europejskiej, to nie zauważył przez ten czas korzyści z tego tytułu dla Polski. Obecny rząd - zdaniem premiera - zabezpieczył interes Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ola Kwaśniewska pokazała intymne zdjęcie z łóżka. Fanom opadły szczęki, gdy zobaczyli kto obok niej leży
  2. Aktorka Rodzinki.pl zmarła NAGLE tuż przed premierą. Wszyscy byli zdruzgotani
  3. Córka Katarzyny Dowbor jest tak piękna, że wygląda jak anioł, który zstąpił na ziemię!
  4. Bachleda-Curuś to już przeszłość. Gortat przyłapany ze zjawiskową blondynką, co za petarda!
  5. O skandalu w Rossmannie mówi już cała Polska. Zdruzgotane dzieci wróciły do domu z płaczem, rodzice w szoku
  6. Letnia stylizacja Dominiki Gwit powala na kolana. Oczy wam wyjdą z orbit (Zdjęcia)
  7. Oglądacie na własną odpowiedzialność. Siostra Godlewska nagrała hymn USA, teraz Polacy mogą zapomnieć o wizach

Źródło: Polsat

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News