Matczyna emerytura także dla... mężczyzn. Beata Szydło ujawnia od kiedy

Matczyna emerytura także dla... mężczyzn. Beata Szydło ujawnia od kiedy Źródło: Fot. Flickr.com

Emerytura matczyna ma być kolejnym sztandarowym projektem społecznym PiS. Według zapowiedzi świadczenie w postaci minimalnej emerytury będzie wypłacane kobietom, które urodziły i wychowały co najmniej 4 dzieci. Teraz okazuje się, że projekt dotyczyć będzie także mężczyzn. Beata Szydło ujawnia, kiedy to nastąpi.

Emerytura jest świadczeniem, które otrzymujemy po przekroczeniu określonego wieku. Uzyskujemy do niej prawo dzięki przepracowanym wielu latom oraz odprowadzanym na bieżąco składkom. Są jednak osoby, szczególnie kobiety, które nigdy nie pracowały zawodowo, zaś całe życie poświęciły na urodzenie i wychowanie dzieci. Zdaniem polityków PiS ich praca jest równie wartościowa, co praca zarobkowa osób zatrudnionych na umowach. Tymczasem po wielu latach często znacznie cięższej pracy, nie otrzymują wsparcia od państwa w postaci emerytury. To ma się teraz zmienić.

Emerytura matczyna także dla mężczyzn

Emerytura matczyna ma być właśnie odpowiedzią na te potrzeby. Kobiety, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci, będą mogły liczyć teraz na minimalne świadczenie emerytalne. Dokładne szczegóły projektu nie są jeszcze znane. Nie wiadomo na przykład, czy po uzyskaniu prawa do emerytury w związku z przepracowanymi choćby kilkoma latami emerytura matczyna zostanie odebrana, utrzymana czy może zmniejszona. Wiadomo jednak, że projekt będzie zawierał zupełnie niespodziewany zapis. Dotąd jasne było, że emerytura matczyna, jak sama nazwa wskazuje, przyznawana będzie matkom. Mężczyźni nie rodzą dzieci i znacznie częściej to oni pracują i utrzymują rodziny, niż pozostają na utrzymaniu żon. Okazuje się jednak, że projekt odwołuje się do równości płciowej, zatem także mężczyźni będą mogli liczyć na owe świadczenie, jednak tylko "w niektórych przypadkach". Jakie to są przypadki? Beata Szydło nie podała szczegółów.

Od kiedy emerytura matczyna?

Przypadków, jakie mogą decydować o tym, że świadczenie zostanie przyznane mężczyznom można się jedynie domyślać. Zapewne będzie to dotyczyło samotnych ojców, wdowców, mężczyzn, którzy nie mogli pracować, a samodzielnie wychowywali gromadkę dzieci. To są jednak tylko domysły. Wiadomo jednak z całą pewnością, kiedy projekt ma wejść w życie. Beata Szydło potwierdziła już, że projekt został skończony, czeka tylko na zatwierdzenie przez Radę Ministrów. - Ten projekt jest przygotowany i czeka na przyjęcie przez rząd. Pan premier zdecyduje, kiedy to się stanie. Chcemy, żeby został on przyjęty przez parlament do końca roku, żeby ustawa mogła obowiązywać od 2019 r. - powiedziała Beata Szydło w rozmowie z PAP. Podkreśliła także, że w najbliższym roku nie są planowane zmiany w projektach "Rodzina 500 plus" i "Dobry start".ZOBACZ TAKŻE:
  1. Mogliście stracić 500 plus! Szybko to sprawdźcie
  2. Uwaga: NIE dostaniecie pieniędzy od rządu! Panika w polskich rodzniach
  3. Miało być 300 plus, a będzie 400 minus! Rodzice będą płacić
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News