Masz to w piwnicy lub na strychu. Możesz zarobić krocie

Masz to w piwnicy lub na strychu. Możesz zarobić krocie

Po płytach winylowych i aparatach analogowych do łask wraca kolejny nieodłączny element dzieciństwa pokolenia dzisiejszych 30-40 latków. Jak się okazuje, można na nim dobrze zarobić. Wystarczy tylko poszukać ich w swojej piwnicy. Biorąc pod uwagę popularność tego typu urządzeń, większość poszukiwań powinna zakończyć się sukcesem.

Ceny sprzętu retro potrafią przyprawić o ból głowy. Choć wydawałoby się, że miejscem dla takich urządzeń, bezużytecznych z punktu widzenia współczesnej technologii, jest raczej muzeum, to pasjonaci potrafią zapłacić za Apple I czy Commodore bardzo dużo pieniędzy. Jakiś czas temu na portalu eBay prototypowy komputer Commodore 65 osiągnął cenę 81 tysięcy euro (ponad 342 tys. złotych!). Ceny tego typu sprzętu wzrosły drastycznie w ciągu kilku ostatnich lat. Szczególnie pożądane są właśnie takie egzemplarze prototypowe, których z racji małej wyprodukowanej ilości zostało już bardzo niewiele. Na polskich aukcjach również można znaleźć prawdziwe perełki, których ceny przyprawiają o zawrót głowy jak np. Atari Falcon. Na Allegro użytkownik "numismaticus_pl" chce sprzedać ten komputer z 1992 roku za... 9000 złotych.

Milion dolarów za stary komputer

Największe ceny osiągają natomiast stare komputery firmy Apple. Przykładowo - prototypowy model- Apple I sprzedano za prawie milion dolarów- mówi w rozmowie z NaTemat Piotr Potera z Retroboat - prywatnego muzeum komputerów i konsol. Przyczyny tak dużego wzrostu popytu na technologię retro wskazuje Marcin Kiendra z bloga Retrospekcja - Nie trzeba chyba długo tłumaczyć dlaczego jest na to popyt. Jesteśmy sentymentalni i lubimy sobie wspominać "jak to drzewiej bywało". Jedni oglądają stare zdjęcia, inni odpalają Pegasusa. – Dla jednych jest to podróż do czasów dzieciństwa, kiedy komputer był odskocznią od szarej codzienności, gry rozpalały wyobraźnię i pozwalały przeżywać niesamowite przygody w wirtualnym świecie nawet, jeśli składał się on z kilku pikseli na krzyż.- mówi.   Screenshot: Allegro.pl Źródło: NaTemat.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News