Po płytach winylowych i aparatach analogowych do łask wraca kolejny nieodłączny element dzieciństwa pokolenia dzisiejszych 30-40 latków. Jak się okazuje, można na nim dobrze zarobić. Wystarczy tylko poszukać ich w swojej piwnicy. Biorąc pod uwagę popularność tego typu urządzeń, większość poszukiwań powinna zakończyć się sukcesem.

Ceny sprzętu retro potrafią przyprawić o ból głowy. Choć wydawałoby się, że miejscem dla takich urządzeń, bezużytecznych z punktu widzenia współczesnej technologii, jest raczej muzeum, to pasjonaci potrafią zapłacić za Apple I czy Commodore bardzo dużo pieniędzy.

Jakiś czas temu na portalu eBay prototypowy komputer Commodore 65 osiągnął cenę 81 tysięcy euro (ponad 342 tys. złotych!). Ceny tego typu sprzętu wzrosły drastycznie w ciągu kilku ostatnich lat. Szczególnie pożądane są właśnie takie egzemplarze prototypowe, których z racji małej wyprodukowanej ilości zostało już bardzo niewiele.

Na polskich aukcjach również można znaleźć prawdziwe perełki, których ceny przyprawiają o zawrót głowy jak np. Atari Falcon. Na Allegro użytkownik „numismaticus_pl” chce sprzedać ten komputer z 1992 roku za… 9000 złotych.

Milion dolarów za stary komputer

Największe ceny osiągają natomiast stare komputery firmy Apple. Przykładowo – prototypowy model- Apple I sprzedano za prawie milion dolarów- mówi w rozmowie z NaTemat Piotr Potera z Retroboat – prywatnego muzeum komputerów i konsol.

Przyczyny tak dużego wzrostu popytu na technologię retro wskazuje Marcin Kiendra z bloga Retrospekcja – Nie trzeba chyba długo tłumaczyć dlaczego jest na to popyt. Jesteśmy sentymentalni i lubimy sobie wspominać „jak to drzewiej bywało”. Jedni oglądają stare zdjęcia, inni odpalają Pegasusa. – Dla jednych jest to podróż do czasów dzieciństwa, kiedy komputer był odskocznią od szarej codzienności, gry rozpalały wyobraźnię i pozwalały przeżywać niesamowite przygody w wirtualnym świecie nawet, jeśli składał się on z kilku pikseli na krzyż.- mówi.

 

Screenshot: Allegro.pl

Źródło: NaTemat.pl

Jeśli nie żyłeś w PRL-u, na pewno nie pamiętasz, CO TO...

12 szokujących faktów o śmierci, które zmrożą ci krew w żyłach

...

Zobacz również

Zobacz również