Gromadzenie starych dokumentów jest dobrym zwyczajem, co potwierdza stanowisko ZUS w sprawie dowodów osobistych, które wyszły już z użytku. Jak informuje rzecznik prasowy instytucji Wojciech Andrusiewicz, „stary” dowód osobisty może okazać się bardzo przydatny podczas potwierdzania długości stażu pracy co jednocześnie może skutkować w otrzymaniu od państwa prawdziwej fortuny.

Dowody osobiste sprzed lat mogą stanowić dowód w sytuacji, gdy nie zachowały się dokumenty, które potwierdzają liczbę wypracowanych lat, co aktualnie zdarza się bardzo często z uwagi na szereg nieprawidłowości w związku z przetrzymywaniem tych danych w ZUS. Świadectwo pracy udokumentowane na dowodzie osobistym upoważnia do pobierania emerytury, która w perspektywie lat może złożyć się na prawdziwą fortunę.

Nieaktualny, ale przydatny

Jeżeli nie ma dokumentacji ws. pracy, to są dowody pośrednie jak: wpisy w starych dowodach osobistych, książeczka zdrowia, czy inne dokumenty z pracy, potwierdzające awanse z wynagrodzeniem – wyjaśnia rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Jak twierdzi Andrusiewicz, w określonych sytuacjach świadczenie pracy mogą potwierdzić zeznania świadków.

– Zeznania mogą udokumentować tylko okres pracy. My wówczas przyjmujemy minimalne wynagrodzenie, obowiązujące w danym czasie. Ale można odwołać się od naszej decyzji do sądu, niejednokrotnie radzimy to klientom. My, jako ZUS, możemy uznać tylko okres pracy, ale nie zarobki. Sąd ma większe możliwości i może przyjąć zeznania świadków dotyczące osiąganego wynagrodzenia. To może tylko sąd, nie ZUS – tłumaczy Andrusiewicz.

Rzecznik urzędu namawia wszystkich, którzy nie mogą znaleźć ani stosownych dokumentów, ani skontaktować się z pracodawcą lub znaleźli się w sytuacji gdzie ZUS zaniedbał zachowanie dokumentacji, by skorzystali z platformy internetowej urzędu.

– Mamy tam bazę zlikwidowanych zakładów pracy. Najpierw wpiszmy tam nazwę swojej firmy i sprawdźmy, czy ta firma jest w bazie. Jeżeli system to potwierdzi, to wskaże też miejsce przechowywania akt. Jeżeli nie, to starajmy się szukać następcy prawnego firmy – wyjaśnia.

Jeśli to nie pomoże to dla zyskania wyrównania emerytury, czyli prawdziwej fortuny w kontekście aktualnych świadczeń w Polsce, można powołać się właśnie na pośrednie dowody w postaci wpisów w starych dowodach. Ta możliwość z pewnością pomoże tysiącom Polaków.

Źródło: wp.pl

Oto najbogatsze i najbiedniejsze województwa! Przepaść między pierwszym miejscem a resztą PORAŻA

Oto szwajcarski pałac najbogatszego Polaka! Za ile go sprzedają? NIEWIARYGODNE!

...

Zobacz również

Zobacz również