Ciemne plamy na paznokciach pojawiają się zwykle w przypadku urazów mechanicznych lub działania środków chemicznych. Jeżeli zobaczysz na swoim paznokciu plamę o podłużnym kształcie, koniecznie skonsultuj to z lekarzem.

Zdrowa płytka paznokcia jest zaróżowiona i błyszcząca, na jej osłabienie lub zmianę koloru może wpływać wiele czynników – może być to niedobór witamin, zła pielęgnacja lub… poważne choroby.

Jedną z chorób, które możemy rozpoznać po stanie naszych paznokci jest czerniak podpaznokciowy.

Czerniak podpaznokciowy jest rzadkim nowotworem, którego paradoksalnie, trudno rozpoznać. Ludzie często ten objaw mylą z plamką, która powstaje wskutek urazu mechanicznego, przybiera ona często postać ciemnego podłużnego paska. Zwykle pojawia się na płytce tylko jednego paznokcia.

Z czasem plama może roznieść się nawet na powierzchnię skóry wokół paznokcia, czasem towarzyszy jej niewielkie krwawienie.

Jest to rodzaj raka skóry, który rozwija się łożysku paznokcia i często jest efektem wcześniejszego urazu.

Najbardziej narażonymi na pojawienie się tego typu nowotworu, są osoby w średnim oraz starszym wieku, zwłaszcza osoby o ciemnej i czarnej karnacji.

Nieleczony czerniak paznokciowy jest tak samo niebezpieczny, jak inne nowotwory. Jego wczesne rozpoznanie jest bardzo ważne, ponieważ leczy się go wycinając albo amputując cały palec i grozi on przerzutami.

Większość ludzi bagatelizuje ten objaw, ponieważ uważają to za coś błahego. Tak też postąpiła anonimowa kobieta, która poszła do salonu piękności Jean Skinner, gdzie dzięki spostrzegawczej manicurzystce dowiedziała się, że choruje na nowotwór.

Jean opisała całą sytuację na swoim profilu na Facebooku. Klientka, u której zdiagnozowano nowotwór, przyznała, że w innych salonach kosmetycznych także zwracano na to uwagę, ale „diagnozowano” to jako sygnał o niedoborze wapnia, znamię, a nawet dziedziczną zmianę.

Skinner od początku wiedziała, z czym ma do czynienia. Nie chcąc straszyć kobiety postanowiła namówić ją, aby skonsultowała zmianę na paznokciu z lekarzem. Lekarz stwierdził, że jest to agresywna forma czerniaka, która zdążyła również zaatakować węzły chłonne kobiety, przez co jej rokowania „nie są dobre”.

 – Proszę, zwracajcie uwagę na nietypowy wygląd swoich paznokci! Zwykle zmiany na nich są niegroźne, ale czasem świadczą o bardzo poważnej chorobie. A wczesna diagnoza może uratować życie – mówi Jean w poście na swoim Facebooku.

...

Zobacz również