Masz kredyt? Twoje raty wzrosną niebotycznie

Masz kredyt? Twoje raty wzrosną niebotycznie

15 mln Polaków ma obecnie zaciągnięty kredyt. Wartość naszego zadłużenia z tego tytułu na koniec ubiegłego roku wyniosła 576 mld złotych. Choć liczby te porażają, obecnie stopy procentowe można podnieść maksymalnie na poziom 1,5%. Ekonomiści jednak ostrzegają - czeka nas koszmar.

Już od 32 miesięcy w Polsce obowiązuje decyzja Rady Polityki Pieniężnej, zgodnie z którą główna stawka oprocentowania nie może przekroczyć 1,5%. To rekordowo niska stawka. Przypomnijmy, że ta wynosiła jeszcze cztery lata temu 4,5%, a doliczając do niej marżę banku - aż 5%. Z kolei 10 lat temu mowa była aż o 7%. Nie ulega więc wątpliwości, że kredytobiorcy mają teraz doskonałe warunki do zaciągania pożyczek. Ekonomiści ostrzegają jednak, że presja na Radę powoli, ale zdecydowanie wzrasta. Są pewni, że podwyżka stóp procentowych czeka nas w 2018 roku, a niektórzy mówią o jeszcze dwóch już w rok później.  - W ostatnich tygodniach rynek podniósł oczekiwania dotyczące ścieżki polityki pieniężnej i wycenił pełną podwyżkę o 0,25 pkt proc. w ciągu najbliższych 12 miesięcy - ocenia ekonomista Konrad Białas.

Koniec kredytowego snu

Żaden z ekspertów w dziedzinie ekonomii nie ma wątpliwości, co nas czeka. Jak wskazują, od dłuższego czasu zmiany w gospodarce jednoznacznie pchają RPP w kierunku podwyższenia stóp procentowych. Jednym z czynników są chociażby rosnące ceny żywności, na które tak narzekamy. Ostatnio uplasowały się na poziomie 2,2% tempa wzrostowego.  - Już dawno gospodarka nie dostarczała tak jednoznacznych argumentów za zmianą podejścia w polityce monetarnej, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w co najmniej modyfikacji retoryki RPP. Stawiamy przy tym nieweryfikowalną tezę, że nawet jeśli rada podniosłaby stopy już dzisiaj, a nie za rok, ekonomiści nie mieliby problemów z makroekonomicznym uzasadnieniem podjętej decyzji - czytamy w ocenie ekspertów Banku Gospodarstwa Krajowego.

Polacy uświadomieni i gotowi

Na szczęście przeprowadzone ankiety wskazują, że 90% Polaków wie, co oznacza podniesienie stóp procentowych i zdaje sobie sprawę z nieuchronności tego działania. Decyzja RPP ma w końcu dotknąć wielu Polaków i zaważyć na ich "być albo nie być". źródło: money.pl
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News