Ta informacja nie spodoba się wszystkim, którzy mają dużą rodzinę. TVP i politycy rozpoczęli prawdziwe polowanie. Na razie przygotowywane są pierwsze zmiany, równocześnie jednak szykują się kolejne. Tym razem uderzą wszystkich, a szczególnie duże rodziny.

Politycy robią wszystko, by uszczelnić system abonamentu RTV. Pierwsze zmiany, o których słyszy się już od pewnego czasu, polegają na tym, że abonament będzie płacony na Poczcie Polskiej. Instytucja ta ma egzekwować płatność abonamentu także od tych, których tylko podejrzewa o posiadanie odbiornika RTV. Sieci telewizji kablowych mają przekazywać dane swoich klientów poczcie, aby mogła ona wyegzekwować abonament także od klientów kablówek.

Nowe regulacje, które są już w przygotowaniu, zakładają z kolei, że abonament RTV zmieni się w „opłatę audiowizualną” i jako taka będzie płacona wraz z PIT i KRUS. Oznaczałoby to, że za telewizję i radio publiczne płacić będą wszyscy obywatele, nie tylko ci, którzy z mediów publicznych nie korzystają, ale także ci, którzy nawet nie mają telewizora.

Dotąd abonament RTV płacił tylko ten, na kogo zarejestrowany jest odbiornik. Teraz, jeśli w rodzinie pracuje trzy lub więcej osób (na przykład rodzice i dwoje dorosłych dzieci) – opłatę audiowizualną zapłacą wszyscy. Z drugiej strony nowa opłata ma wynosić ok. 8 zł/m-c, zamiast jak dotąd, 22,7 zł. Tak przynajmniej twierdzi wiceminister kultury Paweł Lewandowski. Podkreśla jednak, że wysokość opłaty będzie określać KRRiTV

– Aby nie można było uznać tego jako nowej pomocy publicznej suma składek nie powinna przekroczyć 3 mld zł – dodał wiceminister.

ZOBACZ TAKŻE:

https://www.youtube.com/watch?v=BDQNFq1uh2w

Zobacz również