Na Facebooku ruszyła kolejna masowa akcja, mająca pokazać skalę problemu, jakim jest molestowanie kobiet. Posty opatrzone hasztagiem #jateż pojawiły się również u wielu Polek.

Akcję zapoczątkowała amerykańska aktorka Alyssa Milano. Celebrytka chciała w ten sposób zwrócić uwagę na skalę niepokojącego zjawiska. O molestowaniu seksualnym, a szczególnie gwałcie rzadko rozmawia się otwarcie. Wiele ofiar boi się ostracyzmu społecznego – wciąż pokutuje przeświadczenie, że skrzywdzone „same się o to prosiły”, np. zakładając krótszą spódniczkę lub rozmawiając z mężczyznami. Nie brakuje takich, które ze wstydu w ogóle nie zgłaszają sprawy na policję.

Według psychologów takie duszenie w sobie negatywnych emocji na koniec pogłębia tylko poczucie winy i często prowadzi do takich przypadłości jak np. depresja czy zaburzenia lękowe. Z kolei socjolodzy zwracają uwagę na problem braku odpowiedniej świadomości w społeczeństwie. Ich zdaniem brak narracji samych ofiar w mediach powoduje bagatelizowanie problemu. Stąd choć według statystyk niemal co trzecia kobieta doświadczyła jakiejś formy molestowania seksualnego, temat wciąż pozostaje społecznym tabu.

Dlatego każda kobieta, która doświadczyła takich przykrych przeżyć może teraz poprzeć nową inicjatywę, umieszczając na swoim profilu post z wiadomością zachęcającą inne użytkowniczki do zrobienia tego samego. Na ich reakcję nie trzeba było zresztą długo czekać – w mediach społecznościowych pojawiły się już setki postów z hasztagiem #metoo (w Polsce #jateż). Niektóre zawierają nawet opisy traumatycznych historii, jakie przydarzyły się skrzywdzonym kobietom. Tym samym chcą udowodnić, że podzielenie się swoim cierpieniem może czasem pomóc bardziej, niż myślimy.

Samobójstwo czy zatajony mord? Popularne teorie spiskowe o śmierci Andrzeja Leppera

Picie spermy, kradzieże żon i seks w wieku 6 lat - oto najbardziej szokujące zwyczaje seksualne na świecie!

Zobacz również